Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Záchranky na severu Čech se bojí nedostatku lékařů. Zákon omezil přesčasové hodiny

Záchranky na severu Čech se bojí nedostatku lékařů. Zákon omezil přesčasové hodiny

7. 1. 2014

Zdravotnická záchranná služba v Libereckém kraji se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů. Stejný problém mají také v Ústeckém kraji. Doteď řešily problém s nedostatkem doktorů přesčasové hodiny, kterých odsloužili lékaři stovky za rok. Od Nového roku ale zákon přesčasy omezil, a tak mohou podle vedení krajů nastat problémy.
Záchranky na severu Čech se bojí nedostatku lékařů. Zákon omezil přesčasové hodiny

Záchranky na severu Čech se bojí nedostatku lékařů. Zákon omezil přesčasové hodiny

Od začátku letošního roku mohou lékaři na záchrance odsloužit v rámci přesčasů maximálně 8 hodin týdně. „Skončila výjimka pro Českou republiku o další přesčasové práci ve zdravotnictví,“ vysvětluje ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Jan Lejsek. 
 
A tak se teď může projevit naplno problém, který už trvá léta. Dlouhodobě chybějí lékaři. „Lékařů v pracovním úvazku máme celkem 58, ale v součtu, protože jsou některé pracovní úvazky nižší, to dává 40,5 pracovních úvazků. Kdybychom chtěli úplně naplnit výjezdové skupiny jenom kmenovými lékaři, tak bychom jich potřebovali 57,5,“ popisuje Lejsek. 
 
Stejná situace je i v Ústeckém kraji. „Abychom žádné organizační změny nemuseli dělat, znamená to, že bychom měli sehnat další lékaře. Ale nedostatek lékařů je chronický a letitý. Snaha vedení záchranné služby byla je sehnat, ale lékaři ochotní sloužit na záchranné službě na trhu práce prostě nejsou,“ tvrdí ředitel ústecké zdravotnické záchranné služby Ilja Deyl. 
 
Situaci zachraňují takzvaní dohodoví lékaři. Ti mají svoji ordinaci nebo pracují v nemocnici a k tomu ještě jezdí v sanitkách. Liberecká záchranka jich má 37. 
 
„S tím, že během letošního roku máme předjednáno přijetí dalších dvou lékařů do českolipské oblasti a tří lékařů na dohodu o pracovní činnosti, kteří posílí řady a sníží tak nároky na přesčasovou práci stávajících zaměstnanců,“ dodává Lejsek. 
 
Lékaři odcházejí za prací do zahraničí 
 
Další lékaře hledají. Jenže nejsou, a když ano, často odcházejí za prací do zahraničí. Hodně například do Německa, kde je zaplatí až trojnásobně lépe. Problém s přesčasy bude, myslí si i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák za KSČM: 
 
„Na zdravotnické záchranné službě je to samozřejmě problém, ale on to bude problém i některých nemocnic, protože tam mají podobné problémy s nedostatkem lékařů, který u nás v kraji je.“ 
 
Ústecká záchranka počká do druhého čtvrtletí, pak přichystá případné změny. Je pravděpodobné, že už teď budou lékaři jezdit v sanitkách méně. Když půjde o lehčí případ, vyjede na místo jen záchranář s řidičem. 
 
„Pokud tam bude nárůst přesčasových hodin a nepodaří se nám sehnat nové lékaře, tak nemůžu vyloučit, že k určité redukci posádek rychlé lékařské pomoci dojde,“ upozorňuje Ilja Deyl. 
 
foto: Jan Rosenauer