Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Ústečtí Starostové přivítali ministra v regionu

Ústečtí Starostové přivítali ministra v regionu

27. 4. 2023

Dne 27.4.2023 zavítal do Ústeckého kraje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Jozef Síkela, návštěva v Ústeckém kraji

Jozef Síkela, návštěva v Ústeckém kraji

Jeho kroky zamířili k jezeru Milada, které leží v místě hnědouhelného dolu Chabařovice. Ještě před vznikem bylo na místě pět obcí, které musely těžbě ustoupit. O tom, jak severočeskou krajinu kultivovat a jak se připravit na výzvy 21. století, hovořil ministr Síkela se starosty z dotčeného regionu. Velkou výzvou bezesporu bude odklon od uhlí. „Abychom to zvládli, musíme udělat všechno pro to, abychom měli adekvátní náhradu. A tou bude jak jaderná energetika, tak především obnovitelné zdroje energie.“ řekl ministr Síkela.

Z jezera pokračoval ministr průmyslu a obchodu do Děčína, kde se diskutovalo nad tématem zesplavnění Labe od německých hranic až do Přelouče. Zesplavnění by umožnilo přepravu stavebních materiálů a dalších surovin a technologií. Jozef Síkela si ale uvědomuje i stinnou stránku: „V potaz je třeba brát i ekologické dopady. Proto jsem dnes s místními probral výhody i nevýhody této iniciativy,“ řekl ministr Jozef Síkela. V Děčíně navštívil staré nádraží, které se má revitalizovat, a také společnost Chart Ferox. Ta se věnuje skladování zkapalněného plynu, kyslíku či vodíku. Zkušenosti, které má třeba ze Skandinávie, jsou díky přechodu na LNG potřeba i v Česku. Jozef Síkela na severu Čech podpořil myšlenku, aby se region stal centrem vodíkových technologií v Česku.

Závěr dne se zakončil diskusí pořádanou Institutem moderní politiky iSTAR a Janem Farským v ICUK, kde nosným tématem byla komunitní energetika.

Autor: Lenka Linhartová

Fotoalbum