Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Starostové vyjadřují znepokojení nad snahou Rusnokovy vlády prolomit limity těžby hnědého uhlí

Starostové vyjadřují znepokojení nad snahou Rusnokovy vlády prolomit limity těžby hnědého uhlí

21. 11. 2013

Starostové a nezávislí Ústeckého kraje s velkým znepokojením přijali informaci o snaze Rusnokovy vlády přehodnotit stanovení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji a tyto snahy jednoznačně odmítají.
Starostové vyjadřují znepokojení nad snahou Rusnokovy vlády prolomit limity těžby hnědého uhlí

Starostové vyjadřují znepokojení nad snahou Rusnokovy vlády prolomit limity těžby hnědého uhlí

Tvrzení, že prolomení limitů těžby uhlí v kraji za dosavadní hranice přinese tolik potřebná pracovní místa pro obyvatele kraje, považují Starostové a nezávislí za nebezpečné a lživé. Tento záměr je také v rozporu se závěry odborné energetické komise, která na základě vyhodnocení mnoha různých hledisek doporučuje v budoucnu podstatně snížit zastoupení energetických zdrojů využívajících hnědé uhlí ze současných cca 50% na 15%.
 
„Jsme přesvědčeni, že jak prezident Zeman, tak i jím jmenovaná vláda bez politického mandátu, podléhají bludu, že příležitostí pro budoucí rozvoj kraje je právě rozšíření těžby uhlí za současné limity,“ řekl Ing. Petr Liška, předseda krajské organizace STAN v Ústeckém kraji a starosta Malých Žernosek, a dodává: „Spíše tato situace dokládá, že vláda vzniklá na základě osobních zájmů určité politicko-mocenské skupiny vychází vstříc těmto soukromým zájmům, nejspíše soukromých těžařů, kteří budou jedinými vítězi, než aby hájila rozumné a skutečně prospěšné zájmy společnosti.“
 
Podle názoru Starostů z Ústeckého kraje je přitom zjevné, že prolomením limitů mnohem více pracovních míst zanikne, právě v těžbou ohrožených lokalitách. Rozšířením těžby uhlí tak dojde jen k tomu, že dosavadní pracovní místa v dolech, kterých v důsledku technologického vývoje těžby uhlí stejně postupně ubývá, budou zachována delší dobu, a to za cenu ztráty mnoha jiných pracovních míst. 
 
Nechceme tolerovat další prodlužování doby, kdy je v kraji poškozováno životní prostředí, což se podepisuje i na alarmujícím stavu zdraví jeho obyvatel.
 
Další generace obyvatel ohrožených lokalit by zažila situaci, kdy by byla násilně vytržena ze svého přirozeného prostředí, svých domovů a vazeb s dalšími lidmi. To vše dle názoru Starostů rozhodně nestojí za vytěžení uhlí, které s minimální účinností „proženeme“ kotly tepelných elektráren u nás, v Polsku a Německu. Přitom se budeme tvářit, že se jedná o nejlevnější energii, do jejíž ceny přitom ve skutečnosti nejsou zahrnuty veškeré náklady, které celá společnost v souvislosti s využíváním uhlí nese.
 
„Alternativu vidíme v lepším a perspektivnějším využití již nyní těžených a vytěžených území a především v postupné restrukturalizaci ekonomických aktivit v kraji, spolu s důrazem na zlepšení vzdělanosti obyvatel kraje, které mohou okamžitě i v budoucnu vytvářet dostatek potřebných pracovních příležitostí v kraji a nemusíme si přitom dál huntovat krajinu a zdraví,“ na závěr dodává Petr Liška.