Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj STAN je na Chomutovsku velmi aktivní. Členové ochotně pracují v komisích a připravují odborné semináře

STAN je na Chomutovsku velmi aktivní. Členové ochotně pracují v komisích a připravují odborné semináře

30. 5. 2023

Celé to začalo v prosinci 2021. Chomutovský STAN měl tehdy ve svých řadách pouze dva příznivce a bývalého primátora města Chomutova Daniela Černého, který ke STANU přešel z jednoho místního komunálního uskupení. Ve sportovním zákulisí basketbalového klubu Levhartic se začala z jara aktivně scházet skupina lidí, kteří projevili zájem a ochotu se angažovat v politice a sestavit tak historicky první kandidátku do komunálních voleb pod hlavičkou STAN. Zasloužil se o to Petr Drobný – manažer a majitel místního basketbalového klubu, již zmíněný Daniel Černý a v neposlední řadě i Marcela Soukupová, známá ve městě jako úspěšná podnikatelka.

Příznivci STAN v oblasti Chomutova.

Příznivci STAN v oblasti Chomutova.

V květnu roku 2022 byla zaregistrována Místní organizace Chomutov. A tak se před létem začala rozrůstat parta lidí různého věku, zkušeností nebo zaměstnání. Byla cítit společná vůle změnit město na moderní a otevřené občanům.

Začínalo se od nuly, pravidelnými schůzkami, oslovováním potenciálních sympatizantů – logicky nejdříve z okruhu blízkých, ale i rodinných příslušníků. Členové týmu byli před komunálními volbami i v terénu a oslovovali občany napřímo. Zkušenosti z kontaktní kampaně jsou opravdu k nezaplacení. Nejvíce se na tom všem podílela Marcela

Soukupová, která se tak přirozeně jako leader zařadila po bok Daniela Černého a zaujala 2. místo na kandidátce STAN pro komunální volby. K úspěchu ve volbách přispěly také akce, jako byla návštěva ministra školství pana Baláše – beseda s ním i projížďka volebním autobusem. Významná byla i návštěva poslankyně Báry Urbanové s kolegou Karlem Dvořákem, náměstkem z ministerstva spravedlnosti.

Z tohoto kvasu se podařilo vygenerovat kandidátku s 35 jmény spoluobčanů, kteří byli ochotní dát své jméno „všanc“ veřejnosti pro jejich volební rozhodování. A nebylo to úplně lehké, jednak zde v regionu s výraznou nadvládou preferencí ANO a SPD a jednak v období aféry s dozimetrem. Výsledek? 6,09 % hlasů a dva zastupitelé.

Tím to ale neskončilo. V prosinci po komunálních volbách jsme slíbili, že budeme pokračovat v práci, i přestože na radnici jsou naši dva zastupitelé v opozici. Uspořádali jsme řádné volby v naší oficiálně vedené místní organizaci, která má k dnešku 15 registrovaných příznivců a mnoho dalších podporovatelů.

Zvolili jsme na členské schůzi nový výbor v čele s předsedkyní Marcelou Soukupovou a místopředsedou Petrem Drobným. Hodně jsme se zapojili i do práce oblastní organizace Chomutovska, kterou vede (a je nám nápomocen nejen radou) Antonín Herzán.

Spolupracujeme s příznivci a členy STAN z okolních měst – zejména s Kláštercem nad Ohří. V našich aktivitách cítíme podporu i z krajského výboru STAN. Obsadili jsme 5 míst v různých komisích na magistrátu, máme zástupce i v celostátních odborných komisích STAN a v prezidentských volbách jsme nominovali 21 členů pro okrskové volební komise. V dubnu jsme zorganizovali seminář s tématem "Jak získat zdravotnické pomůcky k péči o osobu blízkou" pod vedením Anety Ečekové Maršálové a seminář "Střední článek podpory" pod záštitou Martiny Bětákové.

Autor: Kateřina Nováková