Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj RUD: Starostové nespokojeni

RUD: Starostové nespokojeni

30. 11. 2011

Trmice ­ Rozpočtové určení daní (RUD) je pro starosty, zejména malých obcí, ožehavé téma. Z jednání se zákonodárci z Ústeckého kraje ale podle svých slov odjeli nespokojeni. „Na třicet starostů se na zámku v Trmicích u Ústí nad Labem sešlo se zákonodárci, aby je přesvědčili o nutnosti přijetí novely zákona o rozpočtovém určení daní, kterým jsou financována všechna města a obce České republiky. Ovšem starostové s výsledkem jednání nejsou vůbec spokojeni,” uvedl Radek Lekner, tajemník krajského výboru Starostové a nezávislí (STAN).

 

 
Podle něho zástupci samospráv v oblasti rozpočtů a financí jen obtížně prosazují zájmy svých obcí. Po první společné schůzce starostů s poslanci a senátory, která se odehrála na konci prázdnin v poslanecké sněmovně, se v pondělí uskutečnilo další setkání. Tentokrát na něm byli Jiří Šulc a Ivana Řápková (oba ODS), Gabriela Hubáčková (KSČM), Jiří Šlégr(NS­LEV21) a senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). „Jednoznačnou podporu přijetí novely zákona o RUD vyjádřili jen pánové Doubrava a Šlégr,” dodal Lekner. 
 
„Poslankyně Hubáčková vyjádřila zájem systém financování obcí změnit (a to i v podobě návrhu zpracovaného Kalouskovým ministerstvem financí), ale současně zapochybovala, kým a v jaké podobě bude nový zákon nakonec skutečně předložen,” pokračoval Radek Lekner. 
Podle tajemníka krajského výboru Starostové a nezávislí s nesouhlasem přítomných starostů se setkaly názory poslanců Řápkové a Šulce. „Ti zpochybnili možnost přijetí Kalouskova návrhu jako vládního a jeho další projednávání v parlamentu a senátu. Přitom potvrdili snahu ODS neubrat finance čtyřem největším městům– Praze, Brnu, Ostravě a Plzni,” konstatoval Lekner. 
 
Starosta Liška je naštvaný 
 
„Důvod brát čtyřem velkým městům a posílit rozpočty malých obcí není „jánošíkovský“, jak je velmi často prezentováno, ale spočívá v nápravě nespravedlivosti a odebrání neoprávněně čerpaných prostředků, které jsou pozůstatkem doby, kdy tato čtyři velká města plnila současně i funkci okresů,“ argumentoval Petr Liška, starosta Malých Žernosek a krajský předseda STAN. „Je nutné, aby si naši poslanci uvědomili nutnost pomoci více než 6400 obcím a městům České republiky napravením chyb současného zákona.” 
 
STAN ve svém stanovisku uvádí, že snahou ODS je pravděpodobně výrazněji polepšit především městům nad 50 tisíc obyvatel a získat tak na svoji stranu města s větším volebním potenciálem a politickým vlivem, což by mohlo zabránit jakýmkoli následným snahám o slibovanou postupnou nápravu financování ve prospěch menších obcí. „Nekorektní je také bagatelizace iniciativ starostů v regionech na iniciativy jakési „úzké zájmové skupinky starostů“ (sděleno ústy poslance Šulce),” napsal Lekner. 

Autor: Litoměřický deník