Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Bezpečnostní kácení v Českém Švýcarsku začalo. Podél silnice z Hřenska do Vysoké Lípy zmizí tisíce stromů

Bezpečnostní kácení v Českém Švýcarsku začalo. Podél silnice z Hřenska do Vysoké Lípy zmizí tisíce stromů

7. 1. 2020

Národní park České Švýcarsko ráno začal s dvouměsíčním kácením uschlých stromů po kůrovci podél silnice ze Hřenska na Mezní Louku na Děčínsku. Z oblasti zmizí tisíce stromů. Při silnějším větru by totiž mohly ohrožovat dopravu na v sezoně velmi frekventované silnici.

Bezpečnostní kácení v Českém Švýcarsku začalo | foto: Daniela Pilařová

Bezpečnostní kácení v Českém Švýcarsku začalo | foto: Daniela Pilařová

Rozsáhlé kácení několika tisíc stromů podél frekventované silnice připravovala správa parku několik měsíců.

„Je to poměrně velká akce, je třeba ji dobře logisticky zvládnout. Teď podél té cesty operuje 5 pracovních čet,“ říká mluvčí Tomáš Salov.

Doplňuje, že kácení omezí na téhle silnici i osobní dopravu: „To omezení trvá každý všední den od 7:30 do 15:30. V průběhu dne mají lidé možnost využít té přestávky v práci a projet za autobusem.“

Správa parku už začala zhruba před měsícem vyhodnocovat stav stromů nejen podél silnic, ale i podél turistických cest v parku a začala s postupným bezpečnostním kácením.

Budeme posuzovat každou cestu zvlášť podle toho, jak frekventovaný pohyb návštěvníků tam je,“ upřesňuje za správu národního parku Dana Vébrová.

Správa parku zaplatí za bezpečnostní kácení, které bude trvat zhruba do konce února, 9 milionů korun. Vykácené dřevo by chtěla prodat.

 

Vlastníci lesů žádali po vládě vyhlášení krizové situaci už v létě 2017! Přesto dodnes krizová situace nebyla vyhlášena. Následky vidíme všude kolem sebe. Kdyby to tenkrát premiér a vláda udělali hned, nebo alespoň do několika měsíců od výzev vlastníků lesů, kdyby přiznali, že národní parky jsou plné kůrovce a rozváží se po republice a zarazilo se to, kdyby… Zkrátka, kdyby nebylo nečinnosti vlády, dnešní stav a perspektiva českých lesů by mohly vypadat jinak.

Zbyněk Linhart
senátor za Děčínsko

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas