Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Zánikem Labské paroplavební se osobní doprava na dolním toku silně omezí

Zánikem Labské paroplavební se osobní doprava na dolním toku silně omezí

16. 4. 2013

Na dolní Labe letos vyjede méně lodí s turisty. A zřejmě budou jezdit jen na kratší vzdálenosti. Labská paroplavební společnost, která pět let zajišťovala osobní lodní dopravu na řece, totiž v červnu zanikne. Koncem minulého týdne o tom rozhodla její správní rada složená ze zástupců polabských obcí.
Zánikem Labské paroplavební se osobní doprava na dolním toku silně omezí

Zánikem Labské paroplavební se osobní doprava na dolním toku silně omezí

Důvod je dvojí. Málo peněz na provoz a klesající zájem o dlouhé trasy, tvrdí předseda správní rady, litoměřický místostarosta a krajský radní za ČSSD v jedné osobě Jan Szántó. 

„Protože obce se samozřejmě potýkají se svými rozpočty a těžko by docházelo k navyšování na provoz té turistické přepravy,“ vysvětluje předseda. 
 
„Provoz Labské, audity, účetní, mzdy ředitele, ta částka vycházela na dvě stě tisíc korun, což se samozřejmě muselo vzít z té dotace,“ dodává. 
 
Rozpočet Labské tvořily příspěvky obcí a měst podle počtu obyvatel a pak dobrovolné dotace. Velké Žernoseky, které přispívaly celkem téměř 30 tisíc korun ročně, byly jedním ze zakládajících členů společnosti. 
 
„Je mi to líto, hrozně mě to mrzelo, i na té správní radě jsem se snažila citově působit, ale ekonomika je dneska neúprosná a nedá se to, nedá,“ říká ke zrušení Labské starostka Velkých Žernosek za nezávislé Ludmila Pafelová. 
 
Obce si dopravu musí domluvit samy 
 
O plavby ale turisté i další zájemci nepřijdou, i když jízdní řád dozná velkých změn. Ubudou dlouhé trasy. 
 
„Plavby po Labi chceme zachovat, ale bude na jednotlivých obcích nasmlouvat si přepravce individuálně. Litoměřice už s provozovatelem Porty Bohemiky jednají o okružní trase, kterou by dotovaly, “ dodává Jan Szántó. 
 
Šlo by tedy o trasu Litoměřice, Lovosice na Píšťanské jezero a zpět. Vyzkoušeli si ji už loni a byl o ni velký zájem. 
 
„Proto jsme pro letošní rok vyloučili dlouhé trasy na Roudnici a Štětí a Ústí nad labem, byly až osmihodinové, a přece jen pro cestující je výhodnější kratší plavba,“ říká spolumajitel lodi Karel Svoboda. 
 
Jeho slova potvrzuje i Jan Dostál, který jako turista prý jel dlouhé trasy několikrát: „I pro dospělého je to hodně dlouhá cesta, natož pro rodinu s dětmi. My tedy máme dvouleté dítě a to šest sedm hodin na lodi nevydrží. Spíše se těšíme na okružní jízdy, co slibují na Píšťanské jezero, ale nějaké delší cesty v žádném případě.“ 
 
Sezona začne 4. května právě zmíněnou kratší okružní plavbou směr Žernoseky a Píšťanské jezero. Pak každou sobotu a neděli až do konce září, přes léto dokonce už od čtvrtka. 
 
foto: Romana Kostohryzová