Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Policie v Ústeckém kraji přijme 160 nováčků, někteří z nich právě končí přijímací kurz

Policie v Ústeckém kraji přijme 160 nováčků, někteří z nich právě končí přijímací kurz

27. 8. 2014

Počet policistů v Ústeckém kraji letos stoupne o 160 na zhruba tři a půl tisíce. Ministerstvo vnitra navýšilo v kraji stavy policistů mimo jiné kvůli zvyšující se kriminalitě. Od ledna už nastoupilo do výcviku přes 90 nováčků, dalším padesáti na konci srpna skončí přijímací výcvik, který absolvují v Teplicích.
Policie v Ústeckém kraji přijme 160 nováčků, někteří z nich právě končí přijímací kurz

Policie v Ústeckém kraji přijme 160 nováčků, někteří z nich právě končí přijímací kurz

Prověrkový výcvik vzdáleně připomíná hodinu tělocviku. Běží se jeden kilometr, pak mezi kužely. Následuje takzvaná opičí dráha, na které nechybí šplh, ručkování, běh v pneumatikách nebo shyby a kliky. To vše na čas. 
 
„Do kliku, prsty směřují dopředu, nohy k sobě, propínat lokty a dotýkat se hrudníkem podložky. Když řeknu níž, neznamená to dát níž hlavu, ale hrudník. Takže můžeme,“ začíná výcvik instruktor. 
 
Na počátku srpna nastoupilo k výcviku v Teplicích 54 nováčků. Po měsíci jich dál postoupí jen 49, pět nováčků neprošlo fyzickými testy. To je dobrý výsledek, většinou jich první měsíc výcviku vydrží jen čtvrtina. 
 
„Neúspěšnost uchazečů o přijetí do služebního poměru se pohybuje kolem 75 procent,“ potvrzuje policejní mluvčí Alena Bartošová. 
 
Šestadvacetiletý David Sedláček z Ústí nad Labem chce k policii kvůli sociálním jistotám a práci, která ho podle něj bude bavit. Za nejhorší část výcviku považuje pochod na děčínský Sněžník. 
 
„Nejvíc mě vyčerpal zátěžový test. To byl pochod na Sněžník, kde se jednalo o výstup 25 kilometrů. Bylo to se zátěží, tahali jsme pneumatiky, raněné lidi, to byl opravdu velký dril,“ popisuje Sedláček. 
 
Závěrečný fyzický test, který právě nováčci prodělávají, je podle něj už procházka růžovým sadem. Mezi budoucími policisty se najdou i dvě dívky. 
 
Nechybí ani psychotesty 
 
Lenka Tůmová z Ústí má ráda uniformy a chce pracovat na kriminálce. Po absolvování ročního výcviku bude ale nejprve hlídkovat v Teplicích. Kromě fyzických testů byly podle Lenky náročné i psychotesty. 
 
„Psychotesty se dělají přibližně šest hodin, jsou náročné. Je tam i diktát, IQ testy, třeba posloupnosti a řady,“ říká Tůmová. 
 
Když policejní nováček zvládne první měsíc složený z testů fyzické odolnosti a vytrvalosti i psychologických testů, čeká ho dalších 11 měsíců výcviku a školení. Policisté, kteří teď prochází výcvikem, se do ulic hlavně v Mostě, Chomutově a Teplicích, dostanou až koncem roku 2015.