Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Napojení Děčína na D8 možná povede tunelem pod Pastýřskou stěnou

Napojení Děčína na D8 možná povede tunelem pod Pastýřskou stěnou

18. 4. 2013

Ředitelství silnic a dálnic opět uvažuje napojení Děčína na dálnici D8. Ve hře je nová varianta, která by nevedla po trati takzvané Kozí dráhy. Na železnici chce totiž město a okolní obce znovu obnovit provoz.
Napojení Děčína na D8 možná povede tunelem pod Pastýřskou stěnou

Napojení Děčína na D8 možná povede tunelem pod Pastýřskou stěnou

Podle Niny Ledvinové z ŘSD je další varianta přivaděče na D8 šetrnější k samotnému Děčínu hlavně díky dlouhému tunelu pod Pastýřskou stěnou. Teď se řeší vliv stavby na životní prostředí, takzvaná EIA. 

„Předcházející proces EIA proběhl celkem nadějně, ale nakonec jsme dostali zamítavé stanovisko, proto jsme se následně snažili o nalezení další, akceptovatelné varianty pod Pastýřskou stěnou, a s touto variantou celý proces EIA znovu opakujeme,“ popisuje Ledvinová. 
 
Ředitelství silnic a dálnic tak připravilo v pořadí už třetí variantu trasy přivaděče k D8. Lidé jsou ale skeptičtí. A stejný názor mají i děčínští politici. 
 
Jak doplňuje Vladislav Raška z ODS, na přivaděč čeká Děčín už 30 let: „Já se přiznám, že jsem už takovej hodně skeptickej. Protože 30 let se řeší, jak v podstatě napojit město Děčín na dálniční a silniční síť.“ 
 
Jaroslav Foldyna z ČSSD považuje stále nové varianty jen za oddalování stavby přivaděče: „Můžeme jenom zaplakat, z hlediska Děčíňáka a člověka, který vnímá tu potřebu přivaděče, takže kdyby ta EIA byla hotová příští rok, tak my se toho přivaděče dočkáme až za 8 let.“ 
 
O termínu stavby silnice, která by Děčín napojila přímo na D8, nemá jasno ani Nina Ledvinová z ŘSD. 
 
Lidé mají možnost nahlédnout do dokumentace tzv. vlivu stavby a životní prostředí do pátku 19. dubna na děčínském magistrátu. Svoje připomínky můžou směřovat na Krajský úřad Ústeckého kraje. 
 
autoři: Jan Bachorík
foto: ČTK