Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Hraniční přechod v Dolní Poustevně se nakonec nejspíš uzavírat nebude

Hraniční přechod v Dolní Poustevně se nakonec nejspíš uzavírat nebude

7. 5. 2013

Uzavření hraničního přechodu v Dolní Poustevně na Šluknovsku se zatím nekoná. Mělo k němu dojít od července do října kvůli opravě zdi podél silnice na německé straně, kterou poničila povodeň v roce 2010. Pro Šluknovský výběžek by uzavření znamenalo katastrofu.
Hraniční přechod v Dolní Poustevně se nakonec nejspíš uzavírat nebude

Hraniční přechod v Dolní Poustevně se nakonec nejspíš uzavírat nebude

Lidé z okolí Dolní Poustevny mají přes Německo kratší cestu i do Děčína. Po českém území je to 70 km, přes sousední Německo je cesta o polovinu kratší. 

„Pokud se zavřou hranice, tak my na benzínové pumpě zavíráme taky. Tady žádná jiná práce není, jsou tu akorát potraviny. Až se to uzavře, tak zkrachují i tyhle krámy. Přerušit tu živnost, to je konečná," obávala se ještě před měsícem obsluha jedné z čerpacích stanic v Dolní Poustevně. 
 
Dnes už se blýská na lepší časy, k uzavření přechodu zřejmě nedojde. Plánovaná čytřměsíční uzavírka by ohrozila i další benzinové pumpy v okolí. 
 
„Kdybychom to zavřeli, museli bychom udělat nějaká opatření, protože by tady ten provoz nemohl být. Nás živí hlavně klientela z Německa," říká Karel Jirásek z jedné z nich. 
 
Týdenní uzavírka 
 
K celkovému uzavření pravděpodobně nedojde, i když třeba s týdenní uzavírkou musí místní počítat. Podle Jiráska je to přeci jen schůdnější varianta. 
 
„Jsme rádi, že to takhle dopadlo. Jestli se to zavře na týden nebo čtrnáct dnů, tak se to dá vydržet," dodává s úlevou. 
 
Německá i česká strana mluví o tom, jak situaci vyřešit a přitom přechod neuzavřít. Podle starosty Dolní Poustevny Miroslava Jemelky z SNK ED už se také mluví o konkrétních krocích. 
 
„Stavební práce budou probíhat tak, že třeba na týden nebo čtrnáct dnů může dojít k úplnému uzavření. Objízdná trasa bude vedena na místní komunikaci. Jsou tam úzká místa, kam se budou muset instalovat semafory. Ty nám dopravu omezí, ale nezastaví a to je pro nás zásadní," vysvětluje. 
 
Zásluha starostů i petice 
 
Za to, že se přechod neuzavře, může podle Jemelky několik faktorů. 
 
„Proběhly zásadní jednání s německou stranou, která pochopila, že to uzavření by byl pro nás obrovský problém. My jsme využili tlaku z krajského úřadu, kde jsme získali podporu hejtmana, který psal specifický dopis na Zemské prezidium do Drážďan. Využili jsme podpory osmnácti starostů Šluknovska a také petici." 
 
Petici proti uzavření hraničního přechodu podepsalo zhruba 1600 lidí, z toho více než 600 Němců. 
 
foto: Tomáš Mařas