Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Bývalé kino Hraničář v Ústí ožívá, dobrovolníci předělávají budovu na divadlo

Bývalé kino Hraničář v Ústí ožívá, dobrovolníci předělávají budovu na divadlo

1. 9. 2014

Do kina Hraničář v Ústí nad Labem chodili lidé už od roku 1923, kvůli digitalizaci a nástupu multikin ale biograf před čtyřmi roky zavřel. Teď se zanedbaná budova pomalu, ale jistě vrací ke svému původnímu účelu. Prostor v ní dostane divadlo, koncerty nebo výtvarné umění.
Bývalé kino Hraničář v Ústí ožívá, dobrovolníci předělávají budovu na divadlo

Bývalé kino Hraničář v Ústí ožívá, dobrovolníci předělávají budovu na divadlo

Budovu Hraničáře v centru Ústí nad Labem si postavili v roce 1923 němečtí sociální demokraté. Kromě schůzí tam pořádali také koncerty nebo promítání pro veřejnost. 
 
Sál s původně plochou podlahou se na terasovitý kinosál změnil v roce 1936. Bio Olympia tehdy bylo nejluxusnějším kinem ve městě. 
 
„Bylo tam foyer, bufet, takže si tam návštěvníci mohli koupit eskymo nebo nanuka, mohli si nechat uvařit kávu. Tohle většinou v kinech nebývalo. A byla tam i velmi slušná zvuková aparatura. Ve 30. letech bylo toto zařízení velice drahé,“ připomíná dávnou historii ústecký archivář Vladimír Kaiser. 
 
Během války biograf sloužil nacistické propagandě, ale režim dbal i na to, aby pracující zapomněli na válečné starosti. 
 
„Sám Josef Goebbels, ministr propagandy, dbal na to, aby některé filmy byly erotické, aby neměly politický obsah a aby se to všeobecně lidem líbilo. Už v květnu 1945 tam Městský národní výbor začal organizovat nucené návštěvy německých obyvatel, kde pouštěli americké dokumenty z koncentračních táborů,“ popisuje Vladimír Kaiser. 
 
Zřejmě v té době kino získalo svůj současný název - Hraničář. V roce 1999 si kino od města pronajala společnost Falcon a o pět let později ho koupila. Samotná budova ani interiér se zásadnějších oprav nedočkaly, i přesto do Hraničáře chodilo pořád dost lidí. Zlom nastal podle ředitele Falconu Jana Bradáče s nástupem digitalizace a multikin. 
 
„Kino Hraničář přestalo fungovat především proto, že se v Ústí otevřelo nové obchodní centrum s multikinem. I přesto, že jsme dostali dotaci ze státního fondu na digitalizaci, která by nám uhradila zhruba polovinu nákladů, tak když jsme si spočítali návratnost investice, kterou bychom museli vytáhnout z vlastních kapitálových rezerv, nebyli bychom ji schopni v konkurenci s multikinem splatit,“ vysvětluje Jan Bradáč. 
 
Divadlo by se v budově mohlo hrát už za měsíc 
 
Poslední diváci vyšli z Hraničáře v červnu 2010. Letos na jaře pronajal Falcon budovu na dva roky divadelnímu spolku Činoherák Ústí, který tvoří lidé ze zaniklého Činoherního divadla. 
 
Zanedbanou budovu opravují dobrovolníci a budou potřeba i větší investice na vzduchotechniku a prodloužení jeviště. Přesto by se mělo vše stihnout tak, aby tam Činoherák Ústí mohl začít hrát koncem září.  
 
Podle architekta Richarda Loskota v Hraničáři ale nebude jen divadlo. „To nebude jenom pro divadlo, ale i pro koncerty, tanec, výtvarné umění. Takže to dramaturgicky samozřejmě rozšíříme o plejádu věcí,“ upřesňuje Richard Loskot. 
 
autor:  Gabriela Hauptvogelová