Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Zastupitelé schválili převod dalších dvou základních uměleckých škol z kraje na město

Zastupitelé schválili převod dalších dvou základních uměleckých škol z kraje na město

13. 9. 2022

Zastupitelé schválili převod dalších dvou základních uměleckých škol z kraje na město. Tentokrát jde o ZUŠ Mladá Boleslav a ZUŠ Benátky nad Jizerou. Zřizovatelské funkce se města ujmou od 1. ledna 2023. Středočeskému kraji pak zůstane třináct základních uměleckých škol z celkových 63, které ve středních Čechách jsou.

Zastupitelé schválili převod dalších dvou základních uměleckých škol z kraje na město

Zastupitelé schválili převod dalších dvou základních uměleckých škol z kraje na město

Většina uměleckých škol v regionu je městských, některé jsou i soukromé. Postupný převod krajských ZUŠ na města vidí vedení kraje jako logický a smysluplný krok, protože obce mívají s těmito školami velmi dobře navázané vztahy a mohou tak lépe vykonávat zřizovatelské kompetence. „K převodu dochází i z toho důvodu, že ZUŠ sídlí zpravidla v budovách měst a obcí, což v budoucnu zjednoduší práci oběma stranám včetně péče o samotné objekty. Podstatné je, že k převodům dochází po vzájemné dohodě a kontinuita ve výuce zůstává zachovaná,“ uvedl krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).

Ještě do loňského roku kraj zřizoval osmnáct základních uměleckých škol z celkových 63. K prvnímu září letošního roku přešly pod města ZUŠ Pečky, Vlašim a Uhlířské Janovice. Středočeský kraj bude základním uměleckým školám i nadále poskytovat metodickou podporu v oblasti organizační a správní a také v oblasti soutěží. Základní umělecké školy jsou financovány na základě normativů MŠMT podle počtu žáků a ze školného. Zřizovatel poskytuje příspěvek na provoz školy, pokud výše uvedené zdroje nestačí.