Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Radní schválili další miliony pro krajské školy a školská zařízení

Radní schválili další miliony pro krajské školy a školská zařízení

14. 4. 2023

Do středočeského školství míří další desítky milionů korun. Konkrétně jde o celkem zhruba 40 milionů korun, které půjdou na pořízení nového vybavení, velké opravy nebo řešení havarijních stavů. Využití peněz dnes schválili radní.

Radní schválili další miliony pro krajské školy a školská zařízení

Radní schválili další miliony pro krajské školy a školská zařízení

Školy a školská zařízení mají k dispozici své fondy investic, jejichž čerpání podléhá schválení radou kraje. Další peníze, o kterých dnes rada rozhodovala, jdou z krajského rozpočtu z kapitoly určené na velké opravy a havárie ve školství. Tyto finance využije například Gymnázium Český Brod, které chystá opravu rozvodů vody a odpadů v učebnách školy. Předpokládaná cena je 1,2 milionu korun. SOŠ stavební a SOU stavební Kolín plánuje stavební úpravy a vybavení objektu „Modrý bod“. Jedná se o dokončení rekonstrukce, při které budou vyměněna zbývající okna, pořízeny nové interiérové dveře, položeny vinylové podlahy, vyměněna světla, radiátory a podobně. Celkové náklady akce budou ve výši 2,3 mil. Kč. ZUŠ Nymburk řeší havarijní stav oken v budově školy. Na výměnu je potřeba více než 2 miliony korun. Oprava sociálních zařízení na Gymnáziu v Říčanech přijde na 3,6 milionu korun.

„Péče o naše objekty, kde sídlí školy a školská zařízení, de facto nikdy nekončí. Většina budov je desítky let stará. I když se instituce snaží o průběžné opravy, čas od času je nevyhnutelná celková rekonstrukce a modernizace. My se je samozřejmě snažíme podporovat, a to nejen proto, aby budovy odpovídaly standardům 21. století, ale i proto, že je vše provázané. Například když vyměníme okna, ušetříme na vytápění a podobně,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

O využití fondů investic radu požádalo 41 subjektů. Například Dětský domov a MŠ Beroun chce za 1 milion korun zrekonstruovat dětské hřiště, Labyrint-středisko volného času, vzdělávání a služeb, Kladno, plánuje rekonstrukci tanečního sálu ve výši 1 000 000 Kč. Některé školy chtějí například nakoupit nové učební pomůcky, pořídit nové servery, opravit vodovodní přípojky nebo zlepšit vybavení školních kuchyní.