Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Opozice volala po rezignaci Peřiny

Opozice volala po rezignaci Peřiny

24. 6. 2015

Kritika hromadění funkcí i protežování některých obcí, jež mají své představitele i v krajském zastupitelstvu, přišlo na přetřes během pondělního jednání zastupitelů Středočeského kraje.
Opozice volala po rezignaci Peřiny

Opozice volala po rezignaci Peřiny

Ti včera mimo jiné schvalovali závěrečný účet kraje. Kvůli opakujícím se chybám, které úřadu vytkl audit ministerstva financí, vyzvala opozice náměstka hejtmana pro finance Jiřího Peřinu (ČSSD) k rezignaci na funkci. Peřina je totiž současně starostou Hořovic. „Audit ukázal na opakující se pochybení, dlouhodobé problémy s inventarizací majetku nebo ručením kraje za cizí závazky. Navíc kraj se sice chlubí přebytkem hospodaření, ale ten je dán z velké části tím, že se nepodařilo zrealizovat všechny naplánované investice, což svědčí o špatné přípravě investic. Krajským financím by prospělo, kdyby pan Peřina rezignoval na funkci starosty a věnoval se naplno práci pro kraj,“ uvedl opoziční zastupitel Věslav Michalik (TOP 09, STAN).
Peřina takovou výzvu odmítl. „Slýchám je neustále, ale nedělám nic protizákonného a myslím, že to zvládám,“ uvedl. Podle jeho slov se jednalo o drobné, spíše formální chyby v účetnictví kraje.
Jednou z takových chyb bylo zřejmě i pondělní hlasování o dotaci pro obec Cerhenice. Její starosta Marek Semerád (ČSSD) je současně krajským náměstkem hejtmana. Jako starosta Cerhenic žádal podle písemných podkladů o dotaci 200 tisíc korun na opravu schodů ke kostelu sv. Jana Nepomuckého. „Vloni jsme na to dávali peníze z fondu na rozvoj města a obcí, proč nyní opět dáváme na stejný účel?“ divil se Michalik. „Dvakrát hlasovat o tomtéž se blíží dotačnímu podvodu, měli bychom překontrolovat, na co Cerhenice už peníze dostaly a na co žádají, ale v písemné žádosti je znovu na rekonstrukci schodů ke kostelu,“ varoval jeho kolega Vít Rakušan.
Koaliční zastupitelé se nakonec spokojili s ústním vysvětlením Semeráda, že tentokrát jsou peníze na mobiliář, který je součástí naučné stezky u kostela, a peníze dotaci mu přes protest opozice a nesrovnalost v písemných materiálech odsouhlasili.
Cerhenice přitom patří k obcím nejhojněji podporovaným krajem. Od roku 2010 získaly téměř 30 miliónů z různých krajských fondů, zatímco jiné velikostí srovnatelné obce získaly statisíce či několik miliónů. I opozice ale připouští, že ani statistika dotací neprokazuje protežování určitých obcí. Sumy spíše svědčí o aktivitě starostů. „Pokud získávají dotace v rámci vypsaných programů, je to v pořádku, horší to je, když dostanou peníze i mimo vypsané programy,“ uvedl Michalik.
 
 
 
Zdroj: Regionální mutace| Právo - Praha - střední Čechy