Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Odpady jsou pro obce velké téma, ukázal webinář pořádaný Středočeským krajem

Odpady jsou pro obce velké téma, ukázal webinář pořádaný Středočeským krajem

9. 2. 2021

Nový zákon o odpadech byl hlavním tématem webináře určeného pro starosty a radní obcí i měst ve Středočeském kraji. Celkem ho sledovalo zhruba 320 zástupců samospráv. Cílem bylo představit novou legislativu a pomoci obcím se s novými předpisy vypořádat.

Odpady jsou pro obce velké téma, ukázal webinář pořádaný Středočeským krajem

Odpady jsou pro obce velké téma, ukázal webinář pořádaný Středočeským krajem

„Pro obce bude nakládání s odpadem v budoucnu velký problém. Nová legislativa počítá s postupným, ale poměrně nekompromisním zpřísňováním. Středočeský kraj chce pomoci jak informačně, tak i nabízet konkrétní řešení. Vysoká účast zástupců obcí na webináři svědčí o tom, že jde o téma, které obce pálí a uvědomují si, že je musí řešit. Měli poměrně podrobné otázky týkající se například výkladu legislativy,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN), která na semináři také vystoupila. „V nejbližších letech se budou zvyšovat poplatky za skládkování a je zde také velký tlak na recyklaci,“ zdůraznila dále Petra Pecková. Podle nové legislativy musí již za 5 let obce v České republice recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 %. Dnes se daří recyklovat pouze 41 % vyprodukovaného komunálního odpadu (dle dat za rok 2019). V roce 2030 musí stát zrecyklovat 60 % komunálního odpadu, za dalších 5 let ještě o dalších 5 % více.

Webinářem provázel předseda Komise pro spolupráci s městy a obcemi Středočeského kraje a zároveň starosta obce Kamýk na Vltavou Petr Halada (STAN). Kromě hejtmanky se do něj zapojila také radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Středočeského kraje Jana Skopalíková (Piráti), vedoucí oddělení nakládání s odpady KÚSK Marie Stáňová, starosta obce Kněžice Milan Kazda a odbornice pro oblast odpadového hospodářství Martina Vrbová.

Záznam z webináře můžete najít také na tomto odkazu.

Autor: TZ Středočeský kraj