Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Odmítl jsem podvádět se zakázkou, Rath mě vyměnil

Odmítl jsem podvádět se zakázkou, Rath mě vyměnil

29. 5. 2012

V kauze opravy zámku Buštěhrad vypovídá bývalý projektant

 

V případu exhejtmana Davida Ratha, obviněného z korupce, má policie důležitého svědka – projektanta Petra Novotného z Ústí nad Labem.
    Právě on byl jedním z mála, kdo se Rathovi postavil, když se odmítl podílet na údajných machinacích při opravě zámku Buštěhrad.
„Neudělal bych to, nemohu si něco podobného dovolit,“ řekl MF DNES Novotný.
Tehdy na to doplatil.
Rath jej nahradil „přizpůsobivějším“ projektantem.
    Podle policie se v srpnu 2011 domluvili Rathovi spolupracovníci – ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel Petr Kott – s manažery soukromé firmy Konstruktiva Branko, že získají zakázku na opravu zámku a Kott, Pancová a Rath za to dostanou úplatek. Aby měla firma z čeho provizi vyplatit, potřebovala rekonstrukci předražit. A to už v samém počátku, kdy si kraj tvořil rozpočet, aby mohl zakázku vypsat.
    Kott s Pancovou tehdy firmu nasměrovali právě na Petra Novotného z ateliéru Real Garant, který pro kraj zpracovával projekt včetně ceníku prací. Novotnému údajně oznámili, že rozpočet vypracuje tajně Konstruktiva Branko (pozdější vítěz) a projektant to jen „pokryje“. A dodali mu ceník opravy ve výši zhruba 218 milionů.
    V tu chvíli však skupina narazila. Novotný předražený rozpočet přepracoval na reálné ceny – obnova památky najednou přišla „jen“ na 161 milionů, tedy o 57 milionů méně. „Odevzdali jsme rozpočet tak, jak se má. Tedy ve správných cenách,“ říká Novotný. »
 
Na předražený rozpočet, v němž manažeři firmy Konstruktiva Branko podle policie úmyslně nadhodnotili množství prací i cenu materiálu, upozornil Novotný středočeský krajský úřad.
    Rath však dal pokyn svým podřízeným, kteří Novotného odstavili. „Udělali jsme správnou dokumentaci a za tím si stojíme. To je všechno, co k tomu lze říct,“ nelituje Novotný, že se zachoval poctivě.
    Úředníci si našli nového projektanta, kterého familiárně označovali „Bártík“. Ten poté podle detektivů úmyslně navýšil rozpočet o údajně chybějící položky. Hodnota zakázky se tak vrátila na původní předraženou částku.
    Z policejních dokumentů, s nimiž se mohla MF DNES včera seznámit, lze detailně zmapovat to, co následovalo – tedy jak Kott, Pancová a Rath údajně zmanipulovali výběrové řízení a následně obdrželi milionové úplatky.
    Text obvinění Kotta, Pancové a podnikatelů z korupce včera zveřejnil i server Aktuálně.cz. Firma, kterou si kraj najal na uspořádání veřejné soutěže, vyhlásila podmínky tendru tak, že nejvíce vyhovovaly firmě Konstruktiva Branko. Tato společnost navíc tajně získala veškeré informace ze soutěže, aby mohla podat nejvýhodnější nabídku.
    Výběrové řízení bylo pouze formální – policie totiž zdokumentovala, jak se jeho účastníci předem dohodli. „Překvapivě“ tedy zvítězila Konstruktiva Branko s cenou 215 milionů korun. 28. února pak výsledky soutěže posvětil Středočeský kraj.
    Pancová ještě předtím – 2. února – podle policie přesně vyčíslila komplicům, kolik bude činit úplatek pro ni, Kotta a hejtmana Ratha – 24 milionů korun. Částka měla být vyplacena měsíc po uzavření dohody.
    Ředitel Konstruktivy Branko Petr Drážďanský si proto 14. května ve čtvrt na dvě odpoledne vyzvedl zálohu 14 milionů korun a přivezl je Pancové do její kanceláře v kladenské nemocnici. Peníze poté Pancová s Kottem převezli do své vily v Rudné u Prahy, kde je rozdělili. Sedm milionů zůstalo jim a pro stejnou částku si osobně přijel hejtman Rath.
    
A dál už je to známé. Všichni tři se ve vile vřele přivítali, vystoupali do prvního patra domu a zavřeli se v jednom z pokojů. Pak se začali bavit o balících bankovek.
    Pancová otevřela krabici s názvem „odrůdové víno Malbec 2011“ a peníze Rathovi ukázala. Bankovky začaly šustit, všichni tři žertovali a řešili, jak zničí originální stužky z banky, jimiž byly balíčky omotané.
 
Středočeský kraj „uklízí“
 
Aniž to někdo z nich tušil, před domem vše poslouchali detektivové. Aby měli jistotu, namontovali do jejich kanceláří i domovů štěnice. Policie Ratha, Kotta, Pancovou i jejich komplice z firem zatkla a poslala do vazby. Jsou obviněni z korupce, poškození finančních zájmů Evropské unie a machinací při veřejné zakázce. Rathovi hrozí až dvanáct let vězení.
    Středočeský kraj po zatčení bývalého hejtmana zrušil problematické zakázky dohromady za téměř dvě miliardy korun. Jde mimo jiné i o zmíněnou rekonstrukci buštěhradského zámku. Radní také zrušili téměř dvě desítky tendrů na opravy silnic.
 
***
 
„Nemohli jsme si dovolit změnit cenu. Odevzdali jsme rozpočet tak, jak se má.“ Petr Novotný projektant

Autor: Mladá fronta DNES