Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Kutná Hora požádá o desítky milionů na opravu Dačického domu

Kutná Hora požádá o desítky milionů na opravu Dačického domu

9. 6. 2014

Kutná Hora - Rodný dům kronikáře a básníka Mikuláše Dačického z Heslova v Kutné Hoře, který je delší dobu v dezolátním stavu, by se mohl konečně dočkat rekonstrukce. Radnice chce na opravu získat desítky milionů korun z Integrovaného operačního programu, spravovaného ministerstvem pro místní rozvoj. Žadatelem bude město a partnery Nadace Kutná Hora - památka UNESCO a pardubická univerzita, řekl ČTK starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu). "Příprava projektu a žádosti je v plném proudu," uvedl starosta.
Kutná Hora požádá o desítky milionů na opravu Dačického domu

Kutná Hora požádá o desítky milionů na opravu Dačického domu

 
Město se chtělo původně ucházet o dotaci z takzvaných norských fondů, nakonec ale zvolilo jinou cestu. Podle Šance totiž přestala platit podmínka, že do Integrovaného operačního programu je možné hlásit jen projekty za více než 100 milionů korun. "Letos v dubnu vyhlásili výzvu, změnili tohle pravidlo. Spodní hranice je 30 milionů korun a díky tomu se tam dostaneme s Dačického domem," uvedl starosta. Kolik přesně bude rekonstrukce stát, zatím není známo. Podle hrubého odhadu by to mohlo být kolem 40 milionů korun.
Po rekonstrukci by dům měli využívat studenti filozofie z pardubické univerzity. Původně v ní měli mít ateliéry a posluchárny studenti restaurátorství, z toho ale sešlo. "Fakulta restaurování od toho upustila, protože si dostatečně vystačí s prostory v Litomyšli, ale bude tam působit fakulta filozofická, pracoviště středověkých dějin," řekl Šanc.
 
Dům má dvě čísla popisná, radnice plánuje opravit část, která více vystupuje do ulice. "Druhý dům budeme nabízet k prodeji, má o něj zájem majitel sousední restaurace," uvedl místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu).
 
Dačického dům je významný svým pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků. Hodnotná je celková dispozice a všechny vnitřní prostory, k nejcennějším patří sklepy a místnosti v přízemí. Podle historických záznamů žil Dačický (1555 až 1626) v domě čtyři roky po svém narození. Na domě je stále vidět rodový erb.
 
Autor: ČTK
www.ctk.cz