Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Červená, černá, červená. Soud může utnout hru politiků s čísly

Červená, černá, červená. Soud může utnout hru politiků s čísly

13. 3. 2015

Krajské nemocnice se loni po letech dostaly do plusu 40 milionů. Ale jen díky tučné dotaci z hejtmanství. Brzy by mohl její přidělení znemožnit soud.
Červená, černá, červená. Soud může utnout hru politiků s čísly

Červená, černá, červená. Soud může utnout hru politiků s čísly

STŘEDNÍ ČECHY Je to jako jízda na horské dráze. Předloni minus 200 milionů, loni plus čtyřicet. A příští rok? Těžko říct.
To, jak bude papírově hospodařit pět středočeských krajských nemocnice, má v rukou soud.
Podpora krajských nemocnic totiž dlouhodobě vadí hlavně soukromým zařízením. V kraji je jich kolem dvaceti. A soudní spor s hejtmanstvím už čtyři roky vede provozovatel hořovické nemocnice NH Hospital. Hořovičtí poukazovali, že krytí ztrát krajských nemocnic představuje zakázanou veřejnou podporu narušující soutěž mezi soukromými a veřejnými nemocnicemi. Případ se vrací dokonce až od Nejvyššího soudu. Teď ho bude opětovně projednávat městský soud. Podle informací MF DNES už v nejbližších týdnech. Pokud by vyplácení dotací zastavil, znamenalo by to pro krajská zařízení závažný problém. „Bez pomoci kraje to nejde. Kdybychom byli soukromé zařízení, vybrali bychom si výdělečné činnosti. Ale máme tu třeba dlouhodobě hospitalizované pacienty s gangrénou, které by soukromník neléčil,“ tvrdí například ředitel kladenské nemocnice Vladimír Lemon.
V Kladně mají roční obrat kolem jedné miliardy korun, z toho jde polovina na platy zaměstnanců a energie. Právě zdejší špitál byl loni jediný, který navzdory dotaci skončil v červených číslech. Ztráta je po započtení krajské pomoci na úrovni 18 milionů korun. „Kladno ale paradoxně udělalo největší skok. Oproti loňskému roku lepší hospodářský výsledek o 74 milionů korun,“ brání nemocnici radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).
S příspěvkem pro nemocnice v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně, Benešově a Příbrami počítá krajský rozpočet i letos – půjde o 216 milionů korun. Loni to bylo kolem 200 milionů.
Opozice mluví o umělém zkreslování výsledků. „Nejde o relevantní čísla. Ve výsledcích je započtené krytí ztrát krajem. Občan pak má pocit, že je vše v pořádku,“ míní zastupitel Věslav Michalik (TOP 09 a STAN). „Je to jen díky dotacím,“ připojuje se ke kritikům někdejší hejtman Petr Bendl (ODS). Přitom i za jeho vlády kraj své nemocnice dotoval. Byla to jiná doba, brání se Bendl: „Vláda ČSSD nám předala zadlužené nemocnice, každá z nich vykazovala měsíčně milionové ztráty. Deset z nich jsme prodali a zbylé dostali do černých čísel.“ Rathovy investice v praxi Opozice tvrdí, že dokud soud ve sporu s hořovickou nemocnicí nerozhodne, je vyplácení dotací riskantní. „Pokud se prokáže, že se jedná o zakázanou veřejnou podporu, soud její poskytování zastaví. Vedení kraje by mělo hledat manažerské a obchodní řešení ztrát svých nemocnic namísto každoročního lepení děr v nemocničních rozpočtech stovkami milionů korun rizikových dotací,“ dodává Michalik.
Fialová namítá, že krajské nemocnice mají na rozdíl od soukromých zařízení ze zákona větší povinnosti. „Například povinnost akutní péče,“ zmiňuje.
Částka kolem dvou set milionů, kterou politici do nemocnic každoročně sypou, přitom nezahrnuje investiční podporu a jen její menší část půjde na provoz první pomoci a činností, které nehradí pojišťovny. Téměř 100 milionů korun letos spolyká provoz nových pavilonů a dalších 83 milionů má krýt další ztráty.
Do rozvoje nemocnic hejtmanství v uplynulých letech, především pak v éře Davida Ratha, investovalo stovky milionů korun. Už tehdy však odborníci upozorňovali na to, že nejde jen o výstavbu nových center, kterou z většiny uhradí Evropská unie, ale také o zajištění peněz na jejich běžný provoz.
„Kraj třeba zcela rezignuje na spolupráci s pražskými nemocnicemi. Dalo by se zvažovat něco na způsob společné dopravní sítě,“ míní Michalik. Podle něj je sporné i budování dalších moderních provozů, když lidé složitější výkony prodělávají raději v Praze. Podle Fialové je ale lepší, když se pacient obrátí na specializované středočeské zařízení. Peníze tak totiž zůstanou v kraji.
Kraj se loni zavázal ke krytí nedostatečně hrazených služeb na deset let.
 
Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy