Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Zkušenosti: Šest měsíců na pozici místostarostky

Zkušenosti: Šest měsíců na pozici místostarostky

6. 4. 2023

Místostarostka Dobříše Jindřiška Romba sepsala svoje zkušenosti z prvního půlroku ve funkci. Co vnímá jako hlavní témata a na co by se chtěla zaměřit? 

Zkušenosti: Šest měsíců na pozici místostarostky

Zkušenosti: Šest měsíců na pozici místostarostky

Téměř 6 měsíců působím na pozici neuvolněné místostarostky města a za tuto krátkou, ale intenzivní dobu jsem získala mnoho informací a zkušeností, a to za velmi dobré spolupráce napříč vedením radnice. A protože od listopadu 2022 ověřuji a zjišťuji stav a reálný chod samosprávy města, dovolte mi nyní se s Vámi podělit o pár postřehů:

Je zjevné, že veřejné finance města jsou omezené. Doba je pro všechny finančně náročná. Měla jsem možnost ověřit si stav budov, ve kterých sídlí školy a školky, ale i dalších ve vlastnictví města. Po dlouhá desetiletí se zde příliš neinvestovalo. Bumerang se nám vrací a téměř všechny budovy potřebují investiční zásah. Městu chyběl koncept průběžných oprav, nikdo jej v minulosti koncepčně neřešil.  V současné době se takový „pasport“ městských budov zpracovává. A bude sloužit právě jako podklad pro následné investice. Ve veřejné správě a samosprávě však jeho vypracování podléhá procesním krokům a tyto změny tedy nebudou ihned.

Na poli vzdělávání, spolkové činnosti nám ve městě stále chybí multifunkční prostor vhodný pro taneční zábavy, setkávání, koncerty, sportovní aktivity. Může se zdát, že vzhledem k nedávno opravené sportovní hale a školním tělocvičnám máme na Dobříši takového prostoru dostatek. Opak je pravdou. Tělocvična i hala se pro účely tělocviku dělí. V zimních měsících spolky nemají zázemí, kde s dětmi provozovat sportovní aktivity (Sokol a Orel jsou samostatné spolky pod město nespadající). Vhodný prostor pro tuto stavbu existuje a chybí finanční prostředky. Dotačních titulů pro investice není mnoho, přesto se je město snaží nepřetržitě vyhledávat.

Téma, které doslova „hoří“ jsou prostory pro dobrovolné hasiče. Ty má město za povinnost zřídit a podporovat jejich činnost ze zákona. Městu byly nedávno prostory pro dobrovolné hasiče vypovězeny. Stojíme tak před další investiční otázkou – Hasičská zbrojnice.

Další v pořadí jsou městské komunikace vyžadující opravy. V posledních letech se daří je opravovat, a to i za pomoci dotačních titulů, pořád je však toho hodně k realizaci.

Vše výše uvedené se týká tvrdých investic, a to pouze těch do očí bijících. Jsou však nezbytné i tzv. projekty měkké. Například školství, to bylo postiženo restrikcemi v období covidu, s čímž se žáci a děti z psychologického hlediska stále vypořádávají. Je potřeba kvalitních pedagogů, adekvátní vybavení pro výuku, preventivních programů, zajištění nepedagogických pozic, jako je účetní, právník, nebo tolik potřebný sociální pedagog. Jeho smysl je v současné době klíčový např. pro předcházení šikany a sociálně patologických jevů (kouření, drogy, sebepoškozování, záškoláctví). Školní psycholog ani sociální pedagog není placen z financí státu, ale pouze z dotačních programů, ty jsou ale nedostačující. Případného „finančního“ Petra může suplovat opět zřizovatel, město.

Komunikace, budovy města, spolková činnost, kultura, školství, zeleň, sport, zdravotnictví, energetika… Určení priorit, do čeho investovat, není jednoduché. Vybrat z nich tak, abychom uspokojili naráz všechny, nelze. Co lze, je postupně a odpovědně rozhodovat o prioritách, což mnohdy není vůbec snadné. Nevstoupila jsem však do politiky, abych očekávala jednoduchou práci a dělala mrtvého brouka.

Autor: Jindřiška Romba, místostarostka Dobříše