Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality STŘEDOČESKÝ KRAJ PROHLUBUJE DLUHY V DOPRAVĚ

STŘEDOČESKÝ KRAJ PROHLUBUJE DLUHY V DOPRAVĚ

17. 2. 2011

Na 86 milionů byl včera zvýšen schodek Středočeského kraje pro Pražskou integrovanou dopravu. To je o 10,3 milionu více než schválilo středočeské krajské zastupitelstvo.O celých 33% méně finančních prostředků oproti roku 2010 půjde ze Středočeského kraje do dopravy v rámci PID. Současně nutí ROPID vyškrtnout 5% autobusových spojů, a to již k 6. 3. 2011. „Veřejná doprava ve Středočeském kraji v 5 pásmech PIDu může být zachována ve stávající podobě bez jakéhokoliv zvýšeného rizika finanční ztráty, kdyby kraj dodržoval usnesení svého vlastního zastupitelstva,“ upozorňuje na rozporuplné rozhodnutí úředníků kraje starosta obce Kmetiněves Luděk Kvapil (STAN). O zvýšení schodku i o škrtání autobusů totiž včera neveřejně rozhodl Odbor dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje, který tím ani nerespektuje usnesení Zastupitelstva Středočeského kraje z 1.12.2010, které peníze schválilo s podmínkou “…na zajištění stávajícího rozsahu základní dopravní obslužnosti v autobusové dopravě“.

 

Od 1. ledna 2011 totiž vzrostla cena jízdného ve Středočeském kraji o 20% a toto zvýšení zcela vykryje ztráty způsobené škrty úředníků Středočeského kraje. “Rušení spojů je naprostý nesmysl, díky zvýšenému jízdnému se do systému dopravy dostane zhruba o 55 milionů více, a to zcela nahradí o 24 milionů zvýšené provozní náklady způsobené vyšší cenou nafty, cenou za čekání a inflací odborníky ROPIDu a škrt v hromadné dopravě odsouhlasený středočeskou ČSSD a KSČM ve výši necelých 31 milionů“, říká opoziční krajská zastupitelka Věra Kovářová (STAN). 
 
Hnutí Starostů a nezávislých spolu s TOP 09 vyhlásilo dne 15. února 2011 petici proti rušení autobusových spojů ve Středočeském kraji – „Škrtobus hejtmana Ratha“. Za pouhé dva dny provozu se k její elektronické verzi připojilo již přes 500 občanů, klasické podpisové archy jsou k dispozici na mnohých radnicích a obecních úřadech po celém Středočeském kraji.
 „Škrtobus hejtmana Ratha se stále nebezpečně řítí kupředu. Pomocí petice můžeme dosáhnout toho, aby pan Rath jeho „škrtobus“ zastavil a přestal ignorovat hlasy starostů a občanů Středočeského kraje“, sděluje poslankyně za TOP 09 a místopředsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Helena Langšádlová. Petici naleznete na adresách http://www.starostove-nezavisli.cz/petice-neruste-busy, www.top09.cz/stredocesky-kraj/ a také na facebook.com/skrtobus. 
 
Petici je možné podepsat buď přímo on-line na webových stránkách, nebo ji lidé mohou přijít podepsat na svou radnici či obecní úřad, nebo si lidé mohou vytisknout klasické petiční archy sami, pokud vedení jejich města či obce petici proti rušení autobusů nepodporuje.
V Praze 17. února 2011
 Kontakty na členy Petičního výboru:
 
Ing.Věra Kovářová, krajská zastupitelka
mobil: 605 984 253
e-mail: vera.kov1@seznam.cz
Luděk Kvapil, starosta obce Kmetiněves
mobil: 602 311 548
e-mail: ludek.kvapil@tiscali.cz
Mgr. Helena Langšádlová, poslankyně
mobil: 725 447 224
e-mail: langsadlovah@psp.cz
Jitka Bocková, starostka obce Dřínov
mobil: 724 160 203
e-mail: jitka.bockova@drinov.net
Petr Holeček, starosta Kralup nad Vltavou
mobil: 777 798 184
e-mail: petr.holecek@mestokralupy.cz
Jan Jakob, starosta města Roztoky
mobil: 604 592 171
e-mail: jakob@roztoky.cz

Autor: Tisková zpráva