Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Starosta agituje mezi vězni, chce jejich volební hlas

Starosta agituje mezi vězni, chce jejich volební hlas

15. 3. 2011

Kandidát do Senátu Luděk Kvapil (STAN,TOP 09) použil poněkud svéráznou metodu v předvolební kampani. Do obvodu, v němž kandiduje, patří rovněž věznice Vinařice, a tak se pokusil agitovat i mezi vězni. Starosta Kmětiněvsi přitom cílí na Senát s jasným programem - prosadit sníženou hranici trestní odpovědnosti na 14 let.

 

"Každý může uklouznout. Jsou potrestaní, ale mají právo volit," komentuje to Kvapil.
 
Ve Vinařících je asi pětatřicet odsouzených, kteří mohou volit do horní komory nástupce Jiřího Dientstbiera. Kvapila mezi vězně ale nepustili. "Setkat s nimi jsem neměl možnost, ale počítal jsem s tím, tak jsem jim napsal dopis i s fotografií," řekl Kvapil. V osobním dopise, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, popisuje sedm let starý případ vraždy třináctileté školačky, kterou brutálně zabil její spolužák.
 
A sází na pocit nespravedlnosti: "Protože byl nezletilý, tak vylezl z pasťáku a tím jeho trest skončil. Co víc, nemá ani záznam v trestním rejstříku. Takoví mají chodit mezi námi jako nevinní? Není to vlastně nefér vůči všem těm, kteří dnes ve vězení jsou? " ptá se v dopise vězňů. Strach z toho, že by jeho dopis mohl právě u nich působit kontraproduktivně, nemá. "Naopak. Je jasné, že ne každý si myslí, že je spravedlivě potrestán, ale každý to vezme tak, že to byl prachsprostý vrah a dnes je čistý jak slovo Boží," míní Kvapil.
 
Nepotřebuju tlučhuby
 
V dopise pak na vězně apeluje, aby volili právě teď: "Chápu, že prožíváte těžkou životní situaci, kterou Vám nikdo nezávidí. Ale právě proto, že jste ve vězení, tak vidíte některé věci bez obalu a tak, jak jsou. Máte právo volit. Máte právo zkusit změnit jednu věc, jednu hodně nepovedenou věc... Teď to chci dotáhnout a nepotřebuju tlučhuby. Potřebuju jít do Senátu a udělat všechno pro to, aby někdo, kdo je o pár měsíců mladší, neměl nespravedlivou výhodu. Zvolte mě a změníme to."
 
Obálku s dopisem kandidát záměrně nezalepil. "Předpokládám, že si to mohou přečíst i bachaři a třeba se rozhodnout právě mě zvolit i oni. Psát vrahům? Ne, ty bych neoslovil. Jsou pro mě na okraji společnosti," dodal.
 
Na Kladensku se tento víkend utká v doplňovacích volbách rekordních devět kandidátů. Sociální demokraté do voleb posílají Jiřího Dienstbiera mladšího, ODS znovu nasadila kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) a staronovým kandidátem KSČM je také starosta Drnku Zdeněk Levý. Do souboje s nimi vstoupí šéfka Suverenity Jana Bobošíková, lidovecký krajský předseda Miroslav Rovenský, stomatolog Karel Protiva (uskupení Lepší Kladno), ekonom Milan Vodička za Stranu svobodných a Ivo Vašíček z České pirátské strany. Úmrtím senátora Dienstbiera ztratila ČSSD v Senátu nadpoloviční většinu 41 z 81 hlasů a tu chce zpět. Kladenským senátorem byl dosud vždy zástupce sociální demokracie, před třemi lety Dienstbier porazil pět soupeřů.
 
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/starosta-kmetinevsi-agituje-mezi-vezni-chce-jejich-volebni-hlas_196462.html

Autor: tyden.cz