Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Rušení autobusů: nakonec méně než desetina

Rušení autobusů: nakonec méně než desetina

8. 3. 2011

Praha – Trestní oznámení na Středočeský kraj v souvislosti s rušením autobusových spojů zvažují někteří starostové na Slánsku, Kladensku a také na Mladoboleslavsku.

 

Podle nespokojených zástupců obcí nebyly škrty, k nimž dochází v rámci finančních úspor, s radnicemi dostatečně projednány – a na výhrady, jež musely radnice odevzdat v šibeničním termínu, nebral kraj náležitý zřetel.
To však odmítá hejtman David Rath (ČSSD). „Byla pozitivně vypořádána většina námětů, připomínek a žádostí starostů jednotlivých obcí,“ řekl novinářům. Sám to považuje za velký úspěch. Vzhledem k nedostatku peněz to zprvu vypadalo na zhruba 20procentní redukci autobusových spojů. Takové alespoň byly prvotní odhady vzešlé z jednání s dopravci poté, co jim krajští úřadníci oznámili, že letos budou jako dotaci na úhradu ztráty z provozování objednaných spojů moci poslat nižší částku než loni. Výsledkem dohadování je nakonec zrušení zhruba 7,5 procenta spojů. Zcela přesný údaj zatím hejtmanství nezná – ví pouze, které spoje přestal kraj dotovat, což však ještě neznamená, že tyto autobusy už nejezdí. Vytížené spoje mohou dopravci provozovat dál i bez dotace, někde také připlatily radnice. Ušetřit se podařilo 120 milionů korun.
 
Na vině proplácení žákovského jízdného?
 
Viníkem rušení spojů je podle představitelů kraje z ČSSD pravicová vláda, která letos kraji posílá méně peněz. To však opozice z ODS a STAN (Starostové a nezávislí) označuje za výmluvy – či přímo za lež; pravicoví poslanci argumentují, že se příjmy Středočeského kraje nesnížily. Viníka vidí oponenti jinde – v předvolebních slibech. Sociální demokraté se totiž zavázali k proplácení žákovského a studentského jízdného. Suma vyčleněná v rozpočtu na tento účel přitom odpovídá předpokládané úspoře. „Kdyby hejtman Rath proplácení žákovského jízdného zrušil, nemusel by se rušit žádný autobus,“ míní někdejší hejtman Petr Bendl z ODS.
 
Obsáhlé debaty o rušení autobusových spojů lze očekávat na pátečním jednání středočeských zastupitelů. Nepochybně tam dojde i na petici „Škrtobus hejtmana Ratha“ připravenou STAN a TOP 09. Pod výhrady proti „bezhlavému rušení spojů“ podepsalo na 17 tisíc lidí.
 
 
URL| http://www.denik.cz/z_domova/ruseni-autobusu-nakonec-mene-nez-desetina20110308.html

Autor: denik.cz