Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Radní pro životní prostředí Středočeského a Jihočeského kraje jednali o čistotě vody v nádrži Orlík

Radní pro životní prostředí Středočeského a Jihočeského kraje jednali o čistotě vody v nádrži Orlík

5. 4. 2017

Ve čtvrtek 30. března se přímo na přehradě, v areálu vodního díla Orlík sešli zástupci Jihočeského a Středočeského kraje s vedením Povodí Vltavy a zástupci výzkumných organizací (Jihočeská univerzita, VÚ meliorací a ochrany půdy) a projednali možnosti vzájemné spolupráce s cílem výrazně zlepšit kvalitu vody v přehradní nádrži Orlík.

Zdroj: Wikipedie

Zdroj: Wikipedie

Zejména vysoký obsah fosforu v Orlické nádrži má dlouhodobě za následek šíření sinic v letním období a silně negativně ovlivňuje turistický a rekreační potenciál nádrže. Hlavní příčinou vysokého obsahu fosforu je nedokonalé čištění komunálních odpadních vod a užívání fosforečných hnojiv v zemědělství a rybníkářství. Radní pro životní prostředí Jihočeského kraje Pavel Hroch a za Středočeský kraj Ivo Šanc (STAN) se dohodli na tom, že oba kraje zajistí vznik odborné studie, která mimo jiné identifikuje a doporučí potřebná a únosná agrotechnická opatření v povodí, bude podkladem pro další rozvoj čištění odpadních vod v obcích a nakládání s nimi. Výsledky studie by mimo jiné měly být využity i pro vznik nových legislativních opatření, která zajistí zlepšení kvality vody v Orlické přehradě a obecně i ve Vltavě a jejích přítocích.

Autor: STAN Středočeský kraj