Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Petice proti rušení spojů už je na úřadě

Petice proti rušení spojů už je na úřadě

4. 3. 2011

Podpisové archy s více než 16 tisíci podpisy předali ve čtvrtek organizátoři petice proti rušení autobusů ve středních Čechách. Protest zorganizovali starostové z hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09.

 

„Není to jen petice proti rušení spojů, ale také proti nekoncepčnosti řízení dopravní obslužnosti a nevhodnému načasování. Zároveň požadujeme řádný systematický plán dopravní obslužnosti a na konci dubna představíme vlastní program dopravy, v němž navrhneme sjednocení plánované hromadné dopravy na území Středočeského kraje a Prahy. Tato území jsou pevně propojená, tisíce lidí dojíždějí do hlavního města za prací a do škol a je nesmyslné plánovat to rozděleně,“ uvedla krajská zastupitelka Věra Kovářová (STAN). 
„Na arších máme 15 470 podpisů, na internetu se podepsalo 1176 a dalších 592 lidí nás podpořilo na Facebooku,“ sumarizoval starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil (STAN). 
Další změny po únorovém zrušení více než tisíce spojů mají nastat od 6. března. Dopravci předložili jejich seznam. Rušených spojů je v rámci pražské integrované dopravy téměř stovka, dalších více než padesát zůstává zachováno jen díky tomu, že si je zaplatí samy obce ze svých rozpočtů. „Dva autobusy u nás ruší úplně a dva si budeme platit sami. Jedná se o poslední spoje, které vozí lidi z odpolední směny – jeden z Kralup a druhý z Prahy. Krajem navržený autobus ke zrušení, který vozí děti do školy, jsme si naštěstí vybojovali a ten zůstane zachován. Za dva spoje, které chceme zachovat, budeme muset doplácet asi 10 tisíc za rok,“ řekla Právu starostka Dřínova na Mělnicku Jitka Bocková. „Není to sice až tolik peněz, ale máme rozpočet 3 milióny a každou korunu už několik let šetříme na plánovanou kanalizaci a následné opravy chodníků,“ doplnila Bocková. 
Peticí chtějí starostové dosáhnout toho, že se bude změnami v dopravě zaobírat zastupitelstvo. Lidem se totiž nelíbilo, že vedení kraje z řad ČSSD a KSČM zablokovalo jednání zastupitelstva svolané právě kvůli rušení autobusů. Pokud se pod petici podepíše přes tisíc lidí, pak musí kraj s lidmi o problému diskutovat. 

Autor: Právo - Praha-Střední Čechy