Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Z Plzně do Chrástu po nové cyklostezce již brzy

Z Plzně do Chrástu po nové cyklostezce již brzy

2. 2. 2023

Skoro pět let opuštěné těleso bývalé železniční trati z Plzně do Chrástu se změní již brzy na  cyklostezku. Dohodli se na tom náměstci pro dopravu Plzeňského kraje a Plzně Pavel Čížek a Aleš Tolar.

Z Plzně do Chrástu po nové cyklostezce již brzy

Z Plzně do Chrástu po nové cyklostezce již brzy

Kraj začne nejspíš ještě letos s budováním 3,5 metru široké asfaltové stezky z Chrástu až za Chlumek, kde město vybuduje sjezd z bývalé dráhy a propojí nový úsek stezky se současnou naučnou turistickou stezkou.

Kraj se bude snažit získat dotaci EU z programu ITI. „Pokud se to podaří, vyhlásíme výběrové řízení a ještě letos by se mohlo začít se stavbou,“ uved Pavel Čížek.


Zároveň město začne projektovat úpravu zbylé části bývalého drážního úseku na cyklostezku od Chlumku až po tunelový portál na Doubravce tak, aby veřejnost mohla využívat celý 7,5 kilometrový úsek bývalé tratě s ideálním výškovým uspořádáním pro pohodlnou cestu na kole. V budoucnu sem může být převedena páteřní cyklotrasa č.3 


„Nová asfaltová stezka zabere jen zhruba polovinu šíře bývalého drážního náspu. Zbude tak na něm dostatek prostoru pro projektování i dalšího způsobu využití do budoucna. Nabízí se cyklostezku časem doplnit o souběžnou přírodní stezku pro běžce, ale i odpočinková a vyhlídková místa na Berounku nebo prvky pro umístění železničních artefaktů a jiných atrakcí připomínající někdejší železnici,“ dodal Tolar

Autor: Jana Holatová

Fotoalbum