Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj V Plzni začíná boj o seznam míst a ulic, kde bude povolen hazard

V Plzni začíná boj o seznam míst a ulic, kde bude povolen hazard

8. 7. 2012

Plzeňský pokus omezit herny s videoloterijními terminály a hracími automaty směřuje ke vzniku seznamu budov, kde budou herny povoleny. Rozhodnout se má do léta a zřejmě to ještě bude boj. O tom, jak dlouhý tenhle seznam bude, rozhodnou zastupitelé města.

 

 Je možné, že budou herny jako dosud koncentrovány ve středu Plzně, protože zastupitelé centrální městské části jsou k hazardu nejshovívavější. Chtějí část heren udržet v provozu, přestože všichni přiznávají, že působí jen problémy s gamblerstvím a kriminalitou nebo fungují jako pračky na špinavé peníze. Tvrdí, že si městská část nemůže dovolit ztratit desítky milionů, které z jejich provozu získává. 
 
V případě centrální části města se jedná o zhruba 40 milionů ročně, u Slovan nebo Lochotína jde přibližně o čtvrtinové sumy. 
 
Zastupitelé tří velkých čtvrtí města - Doubravky, Lochotína a Slovan - rozhodli, že po roce 2014 už nechtějí na svém území žádnou hernu. Naproti tomu většina zastupitelů centrální části města - členů ODS, ČSSD a KSČM - chce provoz heren zakázat pouze v okruhu sto metrů kolem školských zařízení. Na základě toho už na úřadu městské části vznikl dlouhý seznam adres, kde by herny ve středu Plzně měly přežít. Jedná se například o náměstí Republiky, Americkou a Klatovskou třídu nebo Martinskou ulici. 
 
 
 
Náměstek: Snažíme se centrum vylepšovat, herny sem nepatří 
Některým politikům z vedení města se představa zástupců městské části nelíbí. Náměstkovi primátora Martinu Zrzaveckému (ČSSD) se nezamlouvá, že chtějí mnoho heren ponechat ve středu Plzně. 
 
"Snažíme se vylepšovat náměstí Republiky, sadový kruh, stojí to těžké peníze. Ale když se podíváte z lokality U Zvonu směrem k nádraží, hned tam vidíte herny. Tam je nechci. Myslím, že ve středu města by být neměly," říká Zrzavecký. Ten se navíc domnívá, že by počet heren měl být zredukován na základě vyhlášky, která má být hotová letos, už v roce 2013. "Nechci čekat na rok 2015. Mělo by se s tím začít co nejdřív," uvedl Zrzavecký. 
 
Ani TOP 09, která prosazuje úplný zákaz hazardu na území Plzně, se nechce smířit s tím, že by po roce 2014, kdy skončí ochranná lhůta pro loterijní terminály, byly v Plzni dále desítky heren, jak navrhlo vedení centrálního obvodu. "Zdá se mi nepřijatelné, že by zůstaly například i vedle Správy sociálního zabezpečení na Americké třídě, v ulici Bedřicha Smetany nebo v Kollárově ulici," řekl předseda kontrolního výboru zastupitelů města Ondřej Ženíšek (TOP 09). 
 
Ten potvrdil, že se jeho strana pokusí ještě při schvalování vyhlášky o hazardu pravidla přitvrdit. "Podle nás by bylo ideální, kdyby byly herny zakázány zcela. Pokud to nebude možné, mohli bychom souhlasit s tím, že bude hernám vymezeno nějaké místo, ale mimo obytnou zástavbu. Myslím, že pokud by to bylo na kraji města, lidé by tam nejezdili," uvedl Ženíšek. 
 
Jedna bedna ve "vesnické" hospodě nevadí 
Radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS) také uvedl, že se mu nezamlouvá představa vedení centrálního obvodu, kde by mělo zůstat šedesát heren. "To je ještě pořád hodně. Asi by z hlediska bezpečnosti nebyl problém, kdyby byly na nějakém ohraničeném území. Ale pokud budou roztroušené na Borech, ve Skvrňanech a ve středu města, je to problém," uvedl Houdek. 
 
Radní sdělil, že v menších částech Plzně - Křimicích, Malesicích, Lhotě nebo Radčicích, hazard výrazně regulovat nechtějí, protože u nich herny nepředstavují takový problém, jako ve středu Plzně. "Například v Křimicích chtějí povolit hrací přístroje na čerpací stanici. V těch oblastech to zpravidla vypadá tak, že v jedné restauraci je nějaký hrací přístroj, který nikomu nevadí. Nejsou tam gambleři, kteří by tam seděli ve čtyři hodny ráno," konstatoval Houdek. 
 
Připravovaná vyhláška o hazardu má být schválena ještě před začátkem letních prázdnin. 
 
Autor: Jaroslav Nedvěd
Zdroj: www.idnes.cz

Autor: idnes.cz