Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Strážníky v Plzni povede exkomunista

Strážníky v Plzni povede exkomunista

8. 3. 2015

Plzeň - Městská policie bude mít od dubna nového velitele. Tendr vyhrál 48letý Karel Mach.

Novým velitelem Městské policie v Plzni bude od 1. dubna 48letý Karel Mach. Ve čtvrtek ho do funkce potvrdilo městské zastupitelstvo. Hlasovaly pro něj všechny politické strany, až na TOP 09 a KDU-ČSL. Mach vystřídá ve funkci Marka Šilhana, který byl vedením strážníků dosud jen pověřen.

Mach u městské policie pracuje 22 let a prošel pozicemi od řadového strážníka po šéfa oddělení vnitřní kontroly a stížností. Původně vyučený obráběč kovů si udělal maturitu a později získal titul Mgr.

Na dotaz zastupitelky za TOP 09 Ilony Jehličkové přiznal, že v dubnu 1989 vstoupil do komunistické strany, v níž byl do roku 1993, a odešel až poté, co začal pracovat právě pro městskou policii. Nyní není členem žádné politické strany.

„Není mi příliš sympatické, že strážníky povede bývalý člen komunistické strany. Ale aspoň tam vstoupil v době, kdy mu to nepřinášelo osobní prospěch," podotkl zastupitel za ODS Jiří Šneberger.

Ludvík Rösch (Občané patrioti) se Macha ptal, co ho vedlo ke vstupu do KSČ před revolucí, tedy v době polské Solidarity, perestrojky a dalších aktivit lidí proti tehdejšímu totalitnímu režimu. „Jsem vyučený soustružník, pohyboval jsem se v tom prostředí," vysvětloval Mach s tím, že kromě toho se věnoval i sportovnímu rybolovu a s ním spojeným cestováním.

Zastupitelka za KSČM Jana Bystřická Macha pochválila, že se ke komunistické minulosti veřejně přiznal. Náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL) však připomněl, že on byl koncem roku 1988 a v roce 1989 účastníkem protikomunistických demonstrací, a nějaký čas dokonce ve vězení. „Každý jsme měli jiné hodnoty a já si je chci udržet i dnes," řekl Náhlík, jeden z devíti zastupitelů, kteří byli proti Machovu jmenování.

Karel Mach při představování své koncepce městské policie řekl, že už nesmí být nadále vnímána jako represivní, ale jako partner pomáhající občanům. Problém bezdomovectví bere jako sociální. „Je nutné ho provázat se sociální politikou města a možností získat bydlení a práci. Jinak myslím, že je to neřešitelné," uvedl Mach. Chce se zaměřit na obnovení bezpečného města i na obvody s jejichž starosty se chce do tří měsíců sejít a probrat konkrétní lokální problémy.

Městská policie Plzeň má kolem 300 zaměstnanců, z toho je 250 strážníků.

Autor: Dana Veselá, Plzeňský deník