Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Program Milostivé léto využívají i Přeštice

Program Milostivé léto využívají i Přeštice

31. 7. 2023

Program Milostivé léto nabízí pomoc dlužníkům s místními poplatky, kteří se tak mohou zbavit penále, sankcí, úroků a exekučních nákladů. 

Desítky obcí se již připojily k programu a další města a obce budou o zapojení jednat do konce září. Program má pomoci dlužníkům a zároveň snížit administrativní zátěž obcí.

Přeštice

Přeštice

Milostivé léto už využily třeba Rokycany, Přeštice, Sušice nebo Heřmanův Městec. Dlužníkům odpustí příslušenství dluhů, tedy například úroky nebo sankce. Stačí, když o to zažádají a do konce listopadu uhradí původní dlužnou částku.
Nezisková organizace Člověk v tísni, která dlužníkům pomáhá, upozornila, že se zmenšením dluhu roste pro obce šance splátky. To potvrzuje i Svaz měst a obcí ČR. „Obce a města mohou potenciálně získat na základě tohoto institutu prostředky, které považovaly za nedobytné a zvyšovaly náklady správy pohledávek obce,“ uvedla za něj Michaela Mottlová.


V Rokycanech se projekt týká šestnácti set lidí, kteří městu dluží zhruba 4,7 milionu korun za poplatky na komunální odpad a psy. Při využití programu jim zanikne příslušenství k nedoplatkům v hodnotě 2,2 milionu. V Sušici na Plzeňsku dluží na místních poplatcích přes 460 osob téměř 1,7 milionu korun a v Heřmanově Městci na Chrudimsku odpustí během Milostivého léta osmi osobám dluhy za exekuční náklady ve výši celkem čtyř tisíc korun.


Pokud by ve městě Přeštice zažádali o odpuštění části dluhu všichni dlužníci, zbavili by se dluhu ve výši téměř 900 tisíc korun. „Odpadne nám hlavně povinnost neefektivního a zdlouhavého vymáhání dlouhodobě obtížně dobytných, a přitom často bagatelních pohledávek,“ vysvětlil přeštický starosta Tomáš Chmelík (STAN), co si obec od zapojení do Milostivého léta slibuje.


Obce chtějí ušetřit náklady za správu dluh. Právě spravování dluhů je pro úřady administrativně i finančně náročné. 
V některých městech a obcích budou o přistoupení k programu teprve jednat. Zastupitelstva totiž musí použití návrhu zákona schválit, o připojení k programu se pak musí vyslovit do 30. září.

Milostivé léto vyhlásilo ministerstvo financí letos již potřetí. Program trvá od července až do konce listopadu 2023. Daňová amnestie se týká dluhů u správy sociálního zabezpečení, finančního úřadu a celní správy, poplatků vymáhaných soudy a vězeňskou službou se splatností do 30. září loňského roku, které nevymáhá exekutor. Letos nově vešla v účinnost úprava, která umožňuje aplikovat stejné principy také na dluhy vymáhané v daňovém řízení. Právě daňové Milostivé léto se vztahuje také na místní poplatky vymáhané obcemi.

Více informací najdete na webu: https://milostiveleto.cz/pro-obce/

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3603113-do-milostiveho-leta-se-letos-zapojuji-i-obce-odpousteji-cast-dluhu-veri-ze-tak