Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Plzeňské zastupitelstvo bude jednat o novele vyhlášky regulující hazard

Plzeňské zastupitelstvo bude jednat o novele vyhlášky regulující hazard

23. 4. 2014

Plzeňské zastupitelstvo bude ve čtvrtek projednávat na svém zasedání mimo jiné i novelu obecně závazné vyhlášky regulující hazard na území města Plzně. Zároveň se budou zastupitelé zabývat žádostí nového politického uskupení Změna pro Plzeň o přijetí usnesení o vydání obecně závazné vyhlášky regulující hazard na území města Plzně s nulovou tolerancí.

Na základě novely regulující hazard ve městě se zredukovala místa, kde lze provozovat hazard. Jednalo se o místa, kde v době kontroly nebyla umístěna žádná herní zařízení, anebo nebyly splněny podmínky deklarace o přijetí bezpečnostních a vizuálních podmínek, jako zřízení bezpečnostních kamer nebo odstranění, či zamaskování reklamy. Celkem by se tak mělo jednat podle posledních informací o 122 míst, ve kterých lze na území šesti městských obvodů provozovat herny. Nelze však vyloučit, že se tento počet do začátku jednání zastupitelstva ještě změní.

Nejvíce heren má tradičně Městský obvod Plzeň 3, kde i po regulaci hazardu a jeho vytěsnění z centra města zůstane téměř šedesát míst s výherními automaty. „Musím řešit, jak budou obvodu nahrazeny finance, o které přijdeme při zákazu heren. Pokud by ze strany magistrátu došlo k navýšení koeficientu pro rozdělování peněz jednotlivým obvodům, a tím pádem by finance z heren byly nahrazeny, nemám problém na území centrálního obvodu se zrušením současných provozoven. Kdybych se k tomuto problému stavěl jinak, nechoval bych se jako správný hospodář. V zimě by nám chyběly peníze na solení chodníků a v létě bychom neměli za co sekat trávu,“ říká starosta MO Plzeň 3 Jiří Strobach (ODS).

„Jako starosta chci mít ve svém obvodu čisto, pořádek a hlavně bezpečno. Proto stále opakuji, že úplný zákaz hazardu nic nevyřeší. A i při souhlasu se zrušením za uvedené podmínky nahrazení rozpočtu navrhuji vytipování jednoho až dvou míst v Plzni, kde můžeme herny povolit a tím regulovat. Myslím místo jako jsou například Borská pole, kde nechodí děti na dětská hřiště a školáci do škol. Pokud by tady byl zvýšený dozor městské policie, herny by mohly fungovat jako kasina,“ uvádí dále starosta Strobach. Poukazuje přitom i na fakt, že při úplném zákazu je velké riziko vzniku černých heren, což se už ukázalo v některých městech, kde herny úplně zrušili.

Opoziční zastupitelé z TOP 09 by nejraději viděli celé město bez heren. „Kdyby bylo na nás, zrušíme v Plzni všechny výherní automaty. Za současného složení zastupitelstva to není reálné. Samotná novela vyhlášky regulující hazard se opět sestavuje nekoncepčně, nejsou zkontrolované všechny objekty a všechny adresy, na kterých se provozuje, nebo by se měl provozovat hazard. Bez zajímavosti není ani fakt, že místo aby se hazard redukoval, tak na některých adresách stoupá počet výherních automatů. Mám zprávy například z Lochotína, kde přibylo deset přístrojů,“ konstatoval zastupitel Michal Vozobule (TOP 09).

Na programu jednání zastupitelstva jsou body týkající se vyhlášky regulující hazard pod jednacími čísly 43 a 44.

Autor: Richard Beneš