Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Piráti opět ovládli studentské volby do Evropského parlamentu, tradiční velké strany vyhořely

Piráti opět ovládli studentské volby do Evropského parlamentu, tradiční velké strany vyhořely

30. 4. 2014

Piráti to u středoškoláků opět vyhráli a dlouhodobě se těší největšímu zájmu mladých lidí. Na středních školách v České republice proběhly v pondělí a úterý Studentské volby do Evropského parlamentu, kterých se ve finále zúčastnilo 254 škol. Česká pirátská strana získala od studentů 19,1 procenta hlasů a obhájila své loňské prvenství z loňských předčasných parlamentních voleb. Na druhém místě bodovalo hnutí ANO se ziskem 16,2 procenta hlasů, bronz má TOP 09 s 12 procenty hlasů.

Tradiční velké strany u studentů propadly, nejlépe dopadla ODS na 10. místě, ČSSD skončila až na 13, místě, KSČM byla o jedno místo v žebříčku lepší. Jedenáctá příčka patří KDU-ČSL. Naopak čtvrtý byl Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a pátá je Strana zelených.

Středoškoláci si tak ještě před reálnými volbami moli vyzkoušet volit „nanečisto“ politické strany, které do Evropského parlamentu skutečně kandidují. Do akce se zapojilo 116 gymnázií, 118 středních odborných škol (SOŠ) a 20 učilišť (SOU). Studenti zúčastněných škol odevzdali celkem 25 009 platných hlasovacích lístků. Možnost volit měli studenti starší 15 let ze všech registrovaných škol.

„Většina škol, kde se studentské volby konaly, se v uplynulých dnech věnovala evropským tématům v běžné výuce. Žáci se seznamovali s Evropským parlamentem a dalšími institucemi Evropské unie, diskutovali o volebních programech politických stran i různých zkreslujících výrocích o EU.“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který inicioval první studentské volby v roce 2010.

Stejně jako v předchozích studentských volbách získaly poměrně velký počet hlasů populistické strany. Někteří mladí lidé zřejmě slyší na jejich zdánlivě jednoduchá řešení a černobílou interpretaci současného světa. „Některé zavedené strany, například ČSSD a ODS dosahují ve studentských volbách opakovaně špatných výsledků, respektive výrazně se zhoršujících. Přitom platí, že část studentů, kteří se zúčastnili „voleb nanečisto“, má již volební právo a může tedy hlasovat ve volbách řádných. Proto by politické strany neměly výsledky studentských voleb ignorovat, ale naopak brát je jako výzvu. Měly by se věnovat tématům, která se mladých lidí bezprostředně dotýkají, srozumitelně jim představovat svůj volební program, oslovit je politikou, která vzbudí u nejmladší generace zájem a důvěru,“ dodal Karel Strachota.

Autor: Richard Beneš