Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Dům, který město Spálené Poříčí nabídlo státu, zůstane nevyužit

Dům, který město Spálené Poříčí nabídlo státu, zůstane nevyužit

7. 10. 2015

Byl to boj, ve kterém Spálené Poříčí uspělo. Stát ve městě na jižním Plzeňsku zřídí pracoviště Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Dvoupodlažní dům na náměstí, jehož prostory město ministerstvu životního prostředí zdarma nabídlo, ale zatím zůstane nevyužit.

Informaci o tom, že lidé z Plzeňského kraje nebudou muset jezdit pro razítka až do středních Čech, už na konci září potvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Šéf resortu uvedl, že pracoviště brdské CHKO vznikne ve středočeských Jincích, v Příbrami a také ve Spáleném Poříčí nedaleko Plzně. Soupeření jednotlivých měst a obcí o to, kde stát pracoviště zřídí, pak spokojeně přirovnal k boji o příští olympiádu.

Spálené Poříčí resortu zdarma nabízelo rozsáhlý objekt na místním náměstí Svobody. Jeho dveře ale prozatím zůstanou zavřené. Na Plzeňsku totiž vznikne jen detašované pracoviště pro příjem žádostí lidí, kteří budou potřebovat například vyjádření CHKO ke stavbě.

„Personální obsazení CHKO bude minimální. Ministerstvo předpokládá, že bude mít sedm zaměstnanců na třech místech. U nás bude asi jen jeden úředník jeden den v týdnu. Zatím to tedy vypadá tak, že mu poskytneme kancelář na městském úřadu,“ sdělil Právu starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (STAN).

A co se bude dít s dvoupodlažním domem, který město před rokem koupilo za 1,4 miliónu korun a který Brabcovu resortu i s dvorem nabídlo k plnému využití? „Postupně ho budeme připravovat na rekonstrukci a pravděpodobně ho využijeme i pro jiné účely. Zatím o jeho využití diskutujeme,“ dodává Čížek.

Chráněná krajinná oblast Brdy by měla vzniknout na začátku příštího roku po zrušení vojenského újezdu. Civilizací minimálně dotčené území se tak po dlouhé době otevře veřejnosti a turistickému ruchu.

Autor: Jan Švábek, Právo