Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Aktuality Blovice staví nové koupaliště. Obyvatelé po něm touží už 40 let

Blovice staví nové koupaliště. Obyvatelé po něm touží už 40 let

14. 1. 2014

Obyvatelé Blovic na jižním Plzeňsku si v létě zaplavou v novém koupališti. Město se rozhodlo postavit přírodní koupací biotop, podobný jako mají například Dobřany, a získalo na něj dotaci z Evropské unie. Blovičtí po koupališti touží už desítky let, dosud si jezdili zaplavat až do 20 kilometrů vzdálených Rokycan.
Blovice staví nové koupaliště. Obyvatelé po něm touží už 40 let

Blovice staví nové koupaliště. Obyvatelé po něm touží už 40 let

Nové koupaliště vzniká u cesty, která vede k rekreační oblasti Kamensko. Z náměstí je to pěšky zhruba půl kilometru. Starosta Jan Poduška z ODS připomněl, že se o stavbě mluvilo dlouhých 40 let. 
 
„Vždycky byly ve městě důležitější akce. Třeba v roce 1962 výstavba školy a v posledních letech třeba kanalizace. Koupaliště se odkládalo z toho důvodu, že je to svým způsobem nadstandard, který je využívaný v malé části roku a menší částí občanů. Pořád se to odkládalo, a když jsme se ze staveb, které město potřebovalo, dostali, tak jsme se loni rozhodli pro koupaliště,“ vysvětluje Poduška. 
 
Stavět se začalo na podzim, už jsou hotové laguny, ve kterých bude kořenová čistička a vrt, který bude koupaliště napájet vodou. V těchto dnech bagry hloubí dva bazény. 
 
„Bazény budou propojeny toboganem, kdy se z jednoho bazénu bude moct sjet do druhého. Pak bude postaveno sociální zařízení, sprchy a zařízení na občerstvení, protože v létě si samozřejmě návštěvníci rádi i něco popijí a sní. Pak tam bude hřiště pro volejbal,“ upřesňuje starosta. 
 
Inspirace v Rakousku 
 
A v budoucnu přibudou i další atrakce pro sportovní vyžití, podle toho, co si lidé budou přát. Výstavba biotopu bude stát celkově 13 milionů korun, z toho skoro 11 milionů pokryje evropská dotace. Jan Poduška je rád, že z rozpočtu tak město vydá jen zhruba dva miliony. A jak říká, drahý nebude ani provoz. 
 
„Provozní náklady budou obnášet údržbu na místě. Sekání trávy, v době provozu tam pak bude někdo prodávat vstupenky a někdo musí dohlížet na bezpečnost. Pokud se tam nebudou koupat, tak tam jsou náklady asi 1000 wattů elektřiny nepřetržitě, která neustále přečerpává vodu z koupacích bazénů do lagun, kde se voda čistí,“ doplňuje. 
 
A ještě jedna věc prý hovořila naprosto jasně pro přírodní biotop. Do krajiny zapadá mnohem lépe, než vykachlíčkovaný bazén. 
 
„O myšlenku tohoto koupaliště jsem se zajímal už před osmi lety. Zaregistroval jsem, že se to dělá v Rakousku, když jsem tam cestoval, tak jsem se tam byl i podívat. Pokud se tam lidé nekoupou, tak to do krajiny dobře zapadá. Vypadá to jako rybník, v blízkosti stojí budova a nic víc. Tím pádem v době, kdy není sezóna, nekoupe se, tak to hezky vypadá a neruší to krajinný ráz,“ uzavírá starosta Blovic. 
 
Kapacita až 1000 lidí 
 
Koupaliště s kapacitou 800 až tisíc lidí bude hotové do konce června. Blovičtí jen doufají, že brzy přijde jaro, aby kolem stačil vyrůst trávník. V nejhlubším místě bude mít přírodní koupací biotop až 3,5 metru. 
 
Vedení města Blovice také doufá, že nové koupaliště podpoří i turistický ruch. Už jen proto, že evropská dotace je z programu právě na rozvoj cestovního ruchu. 
 
autor: Jana Kosová
foto:  ČTK