Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Vánoce v srpnu. Hasiči přebírali techniku za miliony

Vánoce v srpnu. Hasiči přebírali techniku za miliony

8. 9. 2015

Pardubický kraj - Kromě aut přibyla také vyprošťovací technika. Dostanou ji hlavně stanice kolem silnice I/35, kde je zásah hasičů žádán téměř denně.
Vánoce v srpnu. Hasiči přebírali techniku za miliony

Vánoce v srpnu. Hasiči přebírali techniku za miliony

Vánoce v srpnu připomínalo pondělí na dvoře centrální hasičské stanice v Pardubicích. Nejrůznější auta, protichemické skafandry, vyprošťovací náčiní a měřící technika. Všechno určené k záchraně životů a pomoci práci hasičům.
 
Celkem 68 kusů nejrůznější techniky včera slavnostně převzali hasiči v Pardubickém kraji. Šlo o vybavení od aut až po vyprošťovací nůžky za celkovou částku 11 milionů korun, které umožnily prostředky z evropských fondů. „Pořízení takové moderní techniky, technologií a věcných prostředků hasičům umožní zvýšení efektivity, akceschopnosti i mobility," uvedla pro náš Deník mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.
 
Větší dosah
Mezi vozidly tak například hasiči převzali šest velitelských automobilů pro velitele stanic, ale i mobilní radiocentrálu, která v případě déletrvajících zásahů umožňuje nejen kvalitnější spojení, ale i prodlužuje dosah hasičských vysílaček a další užitečné věci. Kromě vozidel převzali hasiči například těžké vyprošťovací sady nástrojů. Hasiči je využívají při závažných dopravních nehodách. Pět těchto sad půjde především do stanic, které jsou v dosahu silnice I/35.
 
Nůžky k silnici
„Tato silnice je jednou z nejvytíženějších silnic v Pardubickém kraji. Hasiči na tuto komunikaci téměř denně vyjíždějí k těžkým a mnohdy i tragickým nehodám. Pro příklad netřeba ani chodit daleko. Stačí minulý týden. Okamžitá pomoc hasičů je v této oblasti nutná. 
 
Hasičské stanice, které se nacházejí poblíž této frekventované silnice, byly proto vybaveny zcela novými vyprošťovacími sadami. Jsou to stanice Holice, Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy a Moravská Třebová," doplnila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Nová technologie a prostředky neulehčují život jen ohroženým lidem. Pomáhají chránit rovněž životy a zdraví samotných hasičů.
 
Seznam předávané techniky
 
› Velitelský automobil, 6 kusů – slouží pro zvýšení mobility velitele zásahu při řízení zásahu v terénu.
› Dopravní automobil, 2 kusy – zvyšuje přepravní kapacitu HZS kraje s cílem optimalizovat přepravu osob při záchranných pracích a rovněž přepravu příslušníků HZS ČR, kteří na místě zásahu provádějí záchranné práce.
› Užitkový automobil, 1 kus – zvyšuje mobilitu HZS kraje při zabezpečení týlových pracích jednotek PO na místě zásahu ve složitém terénu.
› Tlakové lahve, 30 kusů – zvyšují bezpečnost práce na místě zásahu HZS kraje na mimořádnou událost, a to zvýšením technické úrovně ochranných prostředků – tlakových lahví izolačních dýchacích přístrojů.
› Protichemické ochranné oděv typ 1a, 17 kusů – zajišťuje reakci HZS kraje na široké spektrum mimořádných událostí typu úniku nebezpečných látek se současným zvýšením bezpečnosti práce na místě zásahu a pro zvýšení účinnosti zásahu hasičů na místě zásahu zvýšením variability druhů materiálů používaných protichemických oděvů.
› Mobilní infračervený spektrometr FTIR, 1 kus, zvyšuje kvalitu při detekci nebezpečných látek s dopadem na efektivitu zásahových opatření při haváriích nebezpečných látek spojených s úniky do životního prostředí.
› Termokamera pro hasiče, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných prací a hašení požáru.
› Těžká vyprošťovací sada na dopravní nehody, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných pracích jednotek HZS kraje při záchraně osob při těžkých dopravních nehodách s použitím výkonné techniky a prostředků požární ochrany.
› Nezávislý digitální opakovač IDR, 1 kus – zvyšuje kvalitu spojení na místě zásahu v radiové digitální síti velitele zásahu.
 
Autor: DENÍK/Jiří Sejkora
Zdroj: pardubicky.denik.cz