Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Pardubický kraj: Dům hudby pro 21. století

Pardubický kraj: Dům hudby pro 21. století

17. 6. 2017

Že si budova pardubického Domu hudby může zachovat svou původní kvalitní architekturu a zároveň dobře sloužit moderním potřebám hudebního stánku pro 21. století, se shodli architekt Jan Třeštík, autor původního díla, a Ondřej Teplý, zástupce nové architektonické generace.

Pardubický kraj: Dům hudby pro 21. století

Pardubický kraj: Dům hudby pro 21. století

Oba oslovil ke spolupráci 1. náměstek hejtmana Roman Línek s tím, aby společně navrhli projektový a investiční záměr na modernizaci společenské části Domu hudby, který je od roku 2001 v majetku Pardubického kraje. Tento týden záměr schválili krajští radní.

Již v minulém roce byla připravena projektová dokumentace na „Realizaci úspor energie - Konzervatoř Pardubice“, na kterou se kraji podařilo získat osmimilionovou dotaci z evropského programu pro životní prostředí. „V tomto projektu jsou kromě drobných dispozičních úprav navržena energeticky úsporná opatření na vnější obálce budovy, tedy především výměna oken a zateplení střechy. Pohledově se zvnějšku téměř nic nezmění,“ uvedl Roman Línek. S tímto projektem se počítá na přelomu let 2018 a 2019 a celkové náklady budou činit 40 milionů korun.

Úpravy společenských částí budovy budou tento projekt doplňovat. „Měly by významným způsobem zvýšit technickou a architektonickou úroveň interiéru této části budovy. Koncertní sál by měl být vybaven audiovizuální technikou, která umožní pořádat i moderní multimediální produkci, což dosud nebylo možné. Celkové vnímání budovy by mohla zlepšit také rekonstrukce a doplnění venkovních ploch, zdůraznění osy z třídy Míru kolem Domu hudby na Podzámecký park a v neposlední řadě i usnadnění parkování aut i jízdních kol,“ dodal Línek.

Architekti dostali zadání zvětšit zázemí nejen pro návštěvníky koncertů, ale i uživatele budovy, od foyeru sálů přes kavárnu až ke vstupu do prostor Konzervatoře, a vytvořit tak přirozenou interiérovou kolonádu v půdorysu písmene U.

„Navrhli jsme provozní oddělení prostor kavárny, která v současné době nevhodným způsobem přerušuje logickou komunikační trasu. Vycházíme také vstříc požadavkům na minimalizaci hluku z kavárny, který ruší průběh koncertů nebo případné nahrávaní. Kromě toho se kavárna vrátí ke svému jednoduchému vzhledu bez nánosu řady úprav z minulých let,“ řekl Jan Třeštík.

Interiér vstupní haly nejen směrem k sálům, ale i směrem ke konzervatoři, bude doplněn novým vybavením, mobiliářem a doplňky. „Chtěli bychom podpořit kvalitu stávajících prostor v přízemí, jejichž devizou jsou krásné průhledy ven směrem k zámku. Kvalitní a hodnotné prvky interiéru, jako je dlažba a charakteristické obklady včetně podhledů, doplníme o jednoduchý sedací nábytek včetně stolečků.  Cílem je  sjednocení celého prostředí po vizuální stránce a zároveň zlepšení technických parametrů,“ sdělil Ondřej Teplý.

Důležité budou také úpravy koncertních sálů, a to jak velkého, tak malého i komorního, které využívá především Konzervatoř. Všechny získají nové pódium, osvětlení i ozvučení, ve velkém sále bude opravena klimatizace, zvuková kabina a zakoupena potřebná audiovizuální technika.

„Původně jsme uvažovali jen o  úpravách předsálí Domu hudby v částce do několika milionů korun, ale ukázalo se, že bude správné tento krajský reprezentační prostor pojmout komplexně. Na stavební a interiérové úpravy počítáme s částkou přibližně 20 milionů korun a rozsah zakázky na audiovizuální a technické vybavení se zatím propočítává,“ uvedl Roman Línek. Ten také bude nyní jednat s městem Pardubice o možných úpravách prostoru před Domem hudby včetně uspořádání parkoviště, chodníků i veřejného osvětlení. Tyto prostory jsou totiž v majetku města.

Zdroj: Foto: architekt-trestik.cz http://www.parlamentnilisty.cz