Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Jiří Hájek: Rodinné firmy jsou páteří naší ekonomiky

Jiří Hájek: Rodinné firmy jsou páteří naší ekonomiky

24. 5. 2023

Buduoucnost a podpora takzvaných českých rodinných firem. To je téma, kterému se v posledních týdnech intenzivně věnuje poslanecký Podvýbor pro podnikatelské prostředí s předsedou Jiřím Hájkem.

Jiří Hájek: Rodinné firmy jsou páteří naší ekonomiky

Jiří Hájek: Rodinné firmy jsou páteří naší ekonomiky

České rodinné firmy jsou páteří naší ekonomiky. Nesou tradici, mají vztah k regionu, kde vznikly a vyrostly, zaměstnanci v nich často zůstávají po desetiletí. Samozřejmě řeší i řadu úskalí. Právě o současnosti a budoucnosti rodinných firem byl seminář ve sněmovně, který uspořádala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR pod záštitou Podvýboru pro podnikatelské prostředí. 

Zazněla spousta důležitých podnětů. Tradiční české firmy bojují s korporáty o kvalitní zaměstnance, potýkají se s byrokracií. Navíc dříve nebo později nastává situace, kdy zakladatelé předávají žezlo nastupující generaci, pro kterou není snadné pokračovat. Naším úkolem je pomoci, aby pro ně nebylo snadnější firmu prodat nadnárodním společnostem. Vytvořili jsme k tomu pracovní skupinu, kde jsou i zástupci dotčených ministerstev. Budeme se teď podněty od podnikatelů zabývat. Chceme, aby české firmy a jejich ekonomický kapitál i chytré hlavy zůstávaly v Česku a nadále se tady rozvíjely.

Autor: Jana Rosenbergerová