Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Hejtman Netolický: Ministr financí Babiš slíbil vrátit 3,5 miliardy korun krajům

Hejtman Netolický: Ministr financí Babiš slíbil vrátit 3,5 miliardy korun krajům

1. 6. 2014

Poslední jednání krajů s ministry Sobotkovy vlády dávají krajům naději. Vláda snad konečně přestala české regiony brát jako své konkurenty a začala s nimi jednat jako s partnery.
Hejtman Netolický: Ministr financí Babiš slíbil vrátit 3,5 miliardy korun krajům

Hejtman Netolický: Ministr financí Babiš slíbil vrátit 3,5 miliardy korun krajům

Za mých sedmnáct měsíců ve funkci jsem zažil už tři premiéry a ministry financí. Zatímco do loňského června nebyla vstřícnost vůči požadavkům hejtmanů vůbec žádná, světlo naděje se objevilo s nástupem úřednické vlády. Jejím problémem byla přechodnost a omezený mandát daný tím, že nikdy nezískala důvěru sněmovny. Stávající ministři jsou však při jednáních mnohem věcnější a méně političtí, nežli tomu bylo v době premiéra Nečase. Radikální obrat v přístupu ke krajům lze spatřit při jednáních o úloze regionů v čerpání evropských peněz, ale také při jednáních s ministry školství či zdravotnictví.
 
V pátek bylo hlavním bodem programu Asociace krajů ČR setkání s ministrem financí Andrejem Babišem na téma rozpočtového určení daní pro kraje. Při posledních změnách sazby daně z přidané hodnoty totiž stát snížil procento z celkového výnosu této daně určeného pro kraje z původních 8,92 procenta až na současných 7,86 procenta. Co tato banální úprava pro kraje znamenala? Celkové každoroční snížení daňových příjmů krajů o 3,5 miliardy korun, což jenom pro náš kraj znamená mínus 200 milionů korun. Jsou to prostředky, které by byly určeny na spolufinancování evropských projektů a výlučně investiční politiku. Bohužel návrh tehdejšího ministra Kalouska byl parlamentem schválen. Naštěstí nyní chtějí Andrej Babiš i předseda vlády Bohuslav Sobotka debatu s kraji na dané téma vést.
 
Kraje usilují pouze o návrat k jednotnému podílu na sdílených daních ve výši 8,92 procenta, tedy k situaci roku 2011. Je to logický a především oprávněný požadavek. Zdá se, že bychom mohli poměrně brzy uspět a novela zákona č. 243/2000 Sb. by mohla být účinná k 1. lednu 2015. Jsem přesvědčený, že kraje dobře a efektivně hospodaří. Zaslouží si proto, aby jim stát peníze nebral.
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD)