Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Dva bývalí hejtmani získali titul MBA za peníze Pardubického kraje

Dva bývalí hejtmani získali titul MBA za peníze Pardubického kraje

16. 6. 2014

Bývalý hejtman Ivo Toman i náměstek hejtmana Roman Línek studovali na CMI ESMA Barcelona a získali titul MBA. MF DNES zjistila, že školné 176 tisíc zaplatil kraj. Línkovi celé, Tomanovi dal polovinu.
Krajský úřad Pardubického kraje platí vybraným úředníkům studia, na jejichž konci mohou získat titul MBA či MPA.
 
    Jenže teď se ukázalo, že veřejné peníze pro svá studia a získání titulu MBA použili i bývalý hejtman Ivo Toman z ODS a bývalý hejtman a dosavadní náměstek hejtmana, místopředseda KDU-ČSL Roman Línek.
 
    Krajský úřad tvrdí, že vše bylo legální a v souladu s existujícími pravidly. Kvůli studiu a titulu MBA za 180 tisíc z veřejných peněz přitom letos v dubnu mostecké zastupitelstvo odvolalo z funkce primátora Vlastimila Vozku.
    Vystudovaní politici
 
    Ivo Toman
    Politik ODS a současný zaměstnanec Českých drah Ivo Toman byl poslancem v roce 1992, hejtmanem v roce 2008, krajským radním 2004 - 2008 a zastupitelem 2004 - 2010. V roce 2009 zmocněncem vlády pro stavbu R35 a D11. Od roku 2010 byl náměstkem ministra dopravy, odvolán 2012 kvůli problémům se startem registru vozidel. Poté ředitelem odboru regionální dopravy Českých drah. Nyní zaměstnancem ČD.
 
    Roman Línek
    Místopředseda KDU-ČSL a náměstek hejtmana Pardubického kraje byl v letech 2000 -2004 hejtmanem Pardubického kraje, poté až dosud náměstek hejtmana, který je nyní zodpovědný za zdravotnictví. Od roku 2013 místopředseda KDU-ČSL. V krajských volbách byl Línek vždy lídrem Koalice pro Pardubický kraj.
 
    Ivo Toman jako zastupitel získal na studium v letech 2009 a 2010 od kraje 86 tisíc korun, druhou polovinu nákladů si platil sám.
 
    Línkovo studium, ukončené před třemi roky, stálo krajskou pokladnu víc, školné mu úřad uhradil dokonce celé.
 
    Krajský úřad to vysvětluje tím, že Línek ani po dlouhých letech v politických funkcích nepřestal být zároveň zaměstnancem krajského úřadu, který je nástupnickou organizací jeho posledního zaměstnavatele - Okresního úřadu v Pardubicích. Zaměstnavatelem Línka je tedy podle tiskové mluvčí Pardubického kraje Zuzany Novákové Pardubický kraj.
 
    "Školné 176 tisíc korun hradil stejně jako u dalších zaměstnanců Pardubický kraj. Všichni zaměstnanci, kteří studují MBA nebo MPA mají závazek po dokončení studia pět let pracovat pro Pardubický kraj, nebo část nákladů kraji vrátit," uvedla Nováková.
    Je to morálně hodně mimo, říká opozice
 
    Opozice ani koaliční zastupitelé, na něž se MF DNES obrátila, nevěděli, že studium oběma politikům platil kraj a kritizují to.
 
    "Úřední schvalovací proces kraje myslím nijak obejit nebyl. Formálně zde vše sedí, ale morálně je to hodně mimo," uvedl zastupitel z ODS Ladislav Valtr.
 
    "Rozhodně bych se touto cestou nevydal, je to o morálních hodnotách každého z nás," uvedl zastupitel Koalice pro Pardubický kraj David Šimek.
 
    "Nelíbí se mi to," řekl zastupitel ČSSD Miroslav Tejkl.
 
    Línek to za chybu nepovažuje. "Vzhledem k tomu, že výsledky svého dvacetiměsíčního studia v odpoledních a večerních hodinách plně využívám při své veřejné práci, nevidím tuto situaci jako chybnou," uvedl Línek.
 
    Také Toman, který dokončil studia v roce 2010 a ve stejný rok rezignoval na post krajského zastupitele, kritiku nechápe.
 
    "Nerozumím tomu, co jsem udělal špatně. Mohl jsem požádat, požádal jsem a mé žádosti bylo vyhověno. Pravidla to umožňovala. Polovinu nákladů jsem zaplatil. Podmínky, které jsem měl splnit, jsem splnil," uvedl Ivo Toman.
 
    Nejde o první případ využívání veřejných peněz pro studium krajských politiků. MF DNES před dvěma týdny popsala, že kurzy angličtiny na středomořském ostrově Malta letos v květnu politikům platili daňoví poplatníci.
 
    Kurzy pro hejtmana Netolického a úředníka Jakuba Rychteckého přišly každý na 20 800 korun včetně letenky a pojištění, Línek se o víkendu měl vrátit z kurzu, který stál kraj 24 700 korun.
    Autor: David Půlpán
    Foto: Michal Klíma, MAFRA