Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Close Collaboration with Parents v Pardubické nemocnici

Close Collaboration with Parents v Pardubické nemocnici

17. 12. 2022

Dětské a novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice jako první v České republice zavádí projekt Close Collaboration with Parents, tedy projekt úzké spolupráce s rodiči.

Close Collaboration with Parents v Pardubické nemocnici

Close Collaboration with Parents v Pardubické nemocnici

Cílem projektu je, aby miminka, která musí první dny nebo i týdny po narození trávit v inkubátoru, mohla využívat všech výhod přítomnosti maminky i tatínka od prvních okamžiků.

„Rodičovské pouto je neskutečně důležité a proto jsem ráda, že jsem mohla z části tento projekt podpořit za Pardubický kraj i finančně,” řekla krajská náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková. 

„Děti jsou zvyklé poslouchat celé těhotenství srdce své matky. V okamžiku, kdy se narodí předčasně, třeba 8 nebo 9 týdnů dříve, než by měly, tak je najednou kontakt přerušený a děti se ocitají ve stresovém prostředí. Péče maminky vede k daleko nižším hladinám stresových hormonů, děti jsou méně stresované, jsou stabilnější. A k tomu stačí jenom to, že maminka je blízko, že se jich dotýká. Každému z nás je dotyk lidské ruky příjemný a u dítěte to neumí lépe nikdo jiný než maminka,“ uvedl primář dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice Marian Šenkeřík.

Autor: Jana Rosenbergerová