Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Cesta po kraji s poslankyněmi Věrou Kovářovou a Janou Krutákovou

Cesta po kraji s poslankyněmi Věrou Kovářovou a Janou Krutákovou

18. 8. 2020

Cesta po kraji s poslankyněmi Věrou Kovářovou a Janou Krutákovou

Cesta po kraji s poslankyněmi Věrou Kovářovou a Janou Krutákovou

 

Návštěva Sezemic - u pana starosty Martina Staňka spolu s  poslankyněmi Věrou Kovářovou a Janou Krutákovou.

Pana starostu nejvíce trápí nedostatek peněz na místní komunikace, zvýšená doprava a těší se zejména na obchvat Sezemic a napojení na D35. V současné době je zde velké zatížení nákladními automobily v centru města a přivaděč je třeba k odklonu tranzitní dopravy. 

Výstavba obchvatu by měla být započata v r. 2021 a dokončena v r. 2023. Zatím to ale po praktické stránce tak příznivě nevypadá.

Zato péče o přírodu a zdejší okolí má pan starosta zvládnuto na jedničku. Náhon z řeky Loučná, park Mlynářka, ve kterém je v zimě přírodní kluziště a krásné sportovní zázemí jeho město jen krášlí.

Pokračování naší návštěvy nás zavedlo do Dašic - malebné městečko v našem kraji, které se pyšní erbem a statutem města již z r. 1913. 

Pan starosta Petr Zikmund nám prvotní dokumenty ukázal a pak nás zavedl na oběd do zdejších Dašických sklepů, které majitel nádherně zrekonstruoval a začal zde dokonce vařit Dašické pivo podle původní receptury.

Lze ho koupit jen zde a měsíčně tu vyprodukují 400 lt tohoto lahodného moku. Takové pivko zraje měsíc, než se vám dostane na stůl k výbornému jídlu. 

Byli jsme se také podívat na nedalekou výstavbu dálnice D35, která se buduje prozatím k nedalekému Vysokému Mýtu. Dokončená by v tomto úseku měla být v r. 2022.

Paní starostka Jaroslava Píšová je starostkou obce Chvojenec od r. 1994 a pozvala nás k sobě na návštěvu před projednáním 1. změny územního plánu.

Paní starostka nám přiblížila problematiku, se kterou se ve své obci setkává. Její chloubou je vybudování 2 ha biocentra se švestkovým sadem.

Obec trápí ji několikaletá sucha, která i přes poměrně vlhké letošní léto způsobují praskliny v půdě. Paní starostka se zmínila i o potřebě přivaděče, který by odstranil projíždějící transitní dopravu. Týdně tu přes obec projede 100 000 aut a to i v noci. 

Obyvatelé obce si klidu moc neužijí a tento stav jim dlouhodobě vadí . Brzdí se tím i rozvoj obce, chybí zde pomyslné centrum - střed obce. I přes to se obec snaží vytvořit podmínky pro lepší život zdejších lidí. 

Paní starostce a zastupitelům se podařilo vybudovat zcela novou kapličku svaté Anežky České. Je vystavěná z cihel a všechnu práci na kapličce odvedli místní řemeslníci. Zvon je původní z roku 1948 a pochází z hasičské zbrojnice, která kdysi sloužila i jako šatlava. 

Přeji této obci a jejím obyvatelům, aby se již brzy dočkali plánovaného zklidnění dopravy.

Další zastávkou byla obec Klášterec nad Orlicí. Obec sčítá 920 obyvatel a vlastní úctyhodných 117 obecních bytů! 

To se jen tak nevidí a leckterá obec by si takový bytový fond přála mít. Mají zde i nádherný kostel se zajímavými kresbami na fasádě. Dodnes se přesně neví, zda jsou to čerti, rytíři nebo lidé z jiné civilizace. 

Paní starostku Lenku Ševčíkovou nejvíce trápí stav krajských silnic vedoucích obcí. Stále se nedaří je opravit, přitom zdejší oblast je hojně turisticky navštěvovanou a to v létě i v zimě. Pastvinská přehrada ale i nedaleké sjezdovky lákají turisty celoročně. 

Paní starostce a jejímu týmu se již mnohé podařilo - od rekonstrukce školy a školky až po zasíťování 21 parcel k nové výstavbě a mnoho dalšího. Nyní se chystá odkanalizování další části obce. 

Probírali jsme také nový zákon o odpadech, který je těsně před schválením v Poslanecké sněmovně. Nakládání s odpady řeší aktuálně mnoho obcí a výše skládkovacích poplatků bude přímo dopadat na občany obce a tak je téměř všude aktuálním tématem. Přeji celé obci, ať se brzo dočká opravy krajské komunikace, tak jak to má i STAN ve svém programu do krajských voleb.

Michaela Matoušková, kandidátka na hejtmanku Pardubického kraje za STAN

Autor: Jana Rosenbergerová

Fotoalbum