Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Skalický (TOP 09): Změna RUD přinese větší komfort

Skalický (TOP 09): Změna RUD přinese větší komfort

30. 7. 2011

Poslanec Jiří Skalický si jako cíl pro svoje poslanecké „dopoledne“ 21. července tentokrát vybral malou obec na Svitavsku.

 

Mezi probíranými tématy byly otázky přímé volby starostů, nového školského zákona, optimalizace poštovních služeb a samozřejmě nový způsob přerozdělování daní obcím.
 
Otázka změny výpočtu rozpočtového určení daní (takzvané RUD) pálí starostku Hanu Štěpánovou většinu z devíti let, po které Morašice na Svitavsku řídí, a v tomto směru byla aktivní k vládě a poslancům prostřednictvím celostátního sdružení Starostové a nezávislí, jehož je místopředsedkyní. RUD je základním kamenem při tvorbě příjmové části rozpočtu každé obce a na množství přerozdělených finančních prostředků záleží, jak se lidem bude v obci žít. Zprávu o navýšení výnosu z daně podle nového výpočtu z dílny ministra Miroslava Kalouska proto přijala s potěšením.
 
 „V našem případě bychom do obecního rozpočtu každý rok dostali více než dva tisíce korun na každého obyvatele navíc. To je ročně celkem navýšení 1,5 milionu korun," vysvětlila Hana Štěpánová při setkání s poslancem Jiřím Skalickým (TOP 09 a Starostové). „Jsem ráda a doufám, že bude nastolena spravedlnost srovnatelná s okolními evropskými státy. Obec za navýšené peníze může pořídit třeba nový chodník, kousek silnice, dětské hřiště či opravit jednu z několika budov, které na to čekají."
 
Podobnou odpověď dostává poslanec Skalický od všech starostů, se kterými na dané téma hovoří. „Hovoří-li tito starostové o nastolení spravedlnosti, pak mají pravdu, protože tu byla velká nerovnost v poměru s největšími městy v zemi. Jsem rád, že TOP 09 a Starostové se zasloužili o tak významnou změn. Tuto úpravu budu jednoznačně podporovat, protože zvýší příjem všech měst a obcí v Pardubickém kraji," dodal. Zákon by měla sněmovna začít projednávat na konci srpna a platit by měl už od roku 2012.

Autor: parlamentnilisty.cz