Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Senioři a domácnosti s nižšími příjmy na Šumpersku ve velkém žádají o dotace na zateplení rodinných domů a výměnu oken

Senioři a domácnosti s nižšími příjmy na Šumpersku ve velkém žádají o dotace na zateplení rodinných domů a výměnu oken

30. 5. 2023

Z programu Nová zelená úsporám Light mohou senioři a domácnosti s nižšími příjmy rychle a snadno získat finance na zateplení fasády, stropu pod nevytápěným prostorem, podlah nad sklepem nebo zeminou, výměnu oken a vchodových dveří.

Nová zelená úsporám Light

Nová zelená úsporám Light

„Hlavní výhodou programu je jeho minimální administrativní náročnost. Se zpracováním navíc osobně pomáhají zaměstnanci místních akčních skupin (MAS), které své poradenství provádějí zdarma a pro žadatele jsou tak průvodcem v celém procesu administrace žádosti,“ uvedl Radim Sršeň, předseda MAS Šumperský venkov. Upřesnil také, že pokud žadatel splňuje podmínky programu a zateplení nebo výměnu oken už provedl kdykoli po 12. září 2022, může o peníze požádat i zpětně.

MAS Šumperský venkov od 9. ledna konzultovala projektové záměry s mnoha zájemci, z nich již víc než 200 žadatelů svou žádost ve spolupráci s manažerkami MAS podalo (data jsou aktuální k 29. 5. 2023). „Zájem je opravdu obrovský, nejčastěji žadatelé vyměňují okna a dveře. V obcích u nás na Šumpersku je jich kolem 70%, “ zmiňuje Adéla Nováková, manažerka MAS Šumperský venkov.  

„Celý proces podání žádosti o dotaci probíhá elektronicky. Žadatelům jsme však schopni pomoci i v případě, že na počítači nejsou tolik zdatní nebo počítač ani připojení k internetu nemají,“ doplňuje Petra Kucinová z MAS Šumperský venkov.

Základní podmínky, které musí žadatel splnit, jsou jednak vlastnictví nebo spoluvlastnictví rodinného domu, přičemž spoluvlastníci musí souhlasit s realizací. Jednak žadatel v tomto rodinném domě musí mít trvalý pobyt, a to před 12. 9. 2022. Žadatel musí pobírat starobní nebo invalidní důchod 3. stupně nebo v období od 12. 9. 2022 do doby podání žádosti pobírá příspěvek na bydlení (platí pro žadatele i všechny členy domácnosti). Žadatel musí mít zřízený bankovní účet.

MAS Šumperský venkov pomáhá žadatelům zejména v Šumperku a jeho okolí. Primárně pak v obcích šumperského venkova: Bludov, Dolní Studénky, Dlouhomilov, Hrabišín, Hraběšice, Libina, Loučná nad Desnou, Oskava, Nový Malín, Petrov nad Desnou, Rapotín, Sobotín, Rejchartice, Velké Losiny, Vernířovice, Vikýřovice. „Obzvláště na vesnicích je práce MASek nejpotřebnější. Potvrzuje to nejen zpětná vazba z obcí, ale i čísla, kdy mezi našimi žadateli jednoznačně převažují občané z vesnic nad městskými. Je jich k 90 %," dodal Radim Sršeň.

Na co lze žádat a kolik? Na to odpovídá obrázek. Nově lze kromě zateplení žádat i na solární systém pro ohřev vody (fototermický či fotovoltaický) až do výše 90 000 Kč.

Prvním krokem k získání financí na zateplení je ověření, zda má žadatel na dotaci nárok. Pokud si není jistý, jak a kde začít, může se obrátit na manažerky místní akční skupiny (MAS) v kanceláři MAS: kancelar@sumperskyvenkov.cz nebo přímo na Adélu Novákovou, tel. 775 757 133, novakova@sumperskyvenkov.cz, Petru Kucinovou, tel. 775 757 131, kucinova@sumperskyvenkov.cz, Ivu Václavovou, tel. 775 757 132, vaclavova@sumperskyvenkov.cz.