Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Pomáháme obcím, přes které se přehnala voda

Pomáháme obcím, přes které se přehnala voda

11. 6. 2020

Bleskové povodně přijdou nečekaně. Velká voda se přežene obcí a zanechá za sebou spoušť, jejíž likvidace trvá mnohdy i měsíce. Z neděle na pondělí se taková bouře přehnala přes obce na šumvaldsku a uničovsku. Pomoc lidí, obcí, starostů a hlavně složek záchranného systému přišla v zápětí. 

Pomáháme obcím, přes které se přehnala voda

Pomáháme obcím, přes které se přehnala voda

„Když někde spadne za krátkou chvíli tolik vody, je to vždycky zlé. Situaci ze stoleté vody, která se prohnala Troubkami nelze zapomenout. Držím všem palce, aby situaci ustáli,“ sdělil Radek Brázda, předseda krajského výboru STAN Olomouckého kraje a starosta Troubek. 

Kdo mohl z fan skupiny Starostů a nezávislých Olomouckého kraje okamžitě pomoci, tak se zapojil a do kufru osobního auta se tak podařilo napěchovat spoustu věcí. Čistící prostředky, desinfekci savo, rukavice, kbelíky, hadry, pytle na odpad jsme hned v úterý zavezli starostovi do Dlouhé Loučky Ladislavu Koláčkovi. V součinnosti starostů obcí Přáslavice a Nová Hradečná byl zapůjčen i vysoušeč.

„Naši hasiči po dopolední hlídce na jezu odjeli odpoledne pomáhat do Šumvaldu,“ informuje starosta nedaleké obce Liboš, Jan David. „Na odstraňování následků povodně v Oskavě se fyzicky podíleli hasiči z JSDH Rájec,“ zní od starosty Vladimíra Hrocha. „Pomohli jsme místním rodinám s dětmi v Dolní Libině,“ sdělila Aranka Jarošová. 

Rychle zareagovala také poslankyně Jana Krutáková ze sousedního kraje. Starosta obce Dlouhá Loučka sdělil, co aktuálně nejvíce z materiální pomoci potřebují. Byly to vysoušeče, desinfekční a čistící prostředky. Paní poslankyni Janě Krutákové se podařilo rychle vykomunikovat pomoc od starostů z jižní Moravy a hned v úterý vyjela dodávka z Brna. Vysoušeče dodali hasiči SDH Velké Pavlovice, obec Vrbice, město Šlapanice a dovoz spolu s dezinfekčními prostředky zajistila obec Babice nad Svitavou. 

Návazně na to ziniciovala paní poslankyně pomoc i z dalších obcí. „Organizuje se větší pomoc, do které se zapojují jednotlivé obce a starostové. Pomoc přislíbila obec Hrušky u Brna, Šlapanice, město Kuřim a další,“ potvrdila Jana Krutáková.  

Stejně tak se připravuje další materiální pomoc ze STANu Olomouckého kraje. Starostové a nezávislí sobě pomáhají.

Poděkování patří i mnoha dalším starostům, obcím a jednotlivcům, kteří jsou v tuto chvíli v dotčených obcích a fyzicky či jinak pomáhají s odstraňováním následků bleskové povodně. 

Radek Brázda
předseda krajského výboru Starostové a nezávislí

Autor: Yveta Sommerová