Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Olomoucký kraj nepodá kasační stížnost kvůli pozemkům v Hněvotíně

Olomoucký kraj nepodá kasační stížnost kvůli pozemkům v Hněvotíně

9. 3. 2021

Hejtmanství Olomouckého kraje nepodá kasační stížnost vůči rozhodnutí soudu, který zrušil část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Kauza kolem zastavění orné půdy v Hněvotíně o celkové rozloze 44 ha, byla velmi ožehavým tématem už několik let. O původním záměru záboru zemědělské půdy ve prospěch průmyslové zóny rozhodlo bývalé vedení Olomouckého kraje. 

Olomoucký kraj nepodá kasační stížnost kvůli pozemkům v Hněvotíně

Olomoucký kraj nepodá kasační stížnost kvůli pozemkům v Hněvotíně

V plánu územního rozvoje se počítalo se zastavěním této plochy a využitím k vytvoření nové průmyslové zóny. Už minulý rok před volbami se současný hejtman za koalici Pirátů a Starostů, Josef Suchánek, nechal slyšet, že vydání půdy u Hněvotína je jasný důkaz klientelismu.

„Není možné, aby se takové rozhodnutí, kdy chcete zalít 44 hektarů nejlepší orné půdy betonem, tlačilo přes jasný odpor starosty a celého zastupitelstva obce Hněvotín ve prospěch developera. Jsem rád, že jsme mohli pomoct k tomu, aby se orná půda udržela a sloužila nejlépe k tomu, čemu slouží nyní. Také proto jsme se na Radě Olomouckého kraje shodli na tom, že se proti rozhodnutí krajského soudu nebudeme odvolávat,” řekl k rozhodnutí rady hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. 

Rada Olomouckého kraje se rozhodla akceptovat usnesení soudu na svém on-line zasedání v pondělí 8. března. „Dnešním rozhodnutím rady se snad definitivně podařilo zabránit, aby tak úrodná půda sloužila jako průmyslová zóna. Pro podobné záměry by se měly primárně využívat brownfieldy a podobná  vhodnější území. Půda si zaslouží ochranu, soud své rozhodnutí velmi dobře odůvodnil a rada kraje se s ním většinově ztotožnila. ” komentuje radní pro životní prostředí Martin Šmída (PirSTAN).