Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Krajští zastupitelé Koalice pro Olomoucký kraj a Starostů navrhují revoluční změnu Programu obnovy venkova Olomouckého kraje

Krajští zastupitelé Koalice pro Olomoucký kraj a Starostů navrhují revoluční změnu Programu obnovy venkova Olomouckého kraje

28. 6. 2017

Zástupci klubů Koalice pro Olomoucký kraj a Starostů ProOlomoucký kraj se shodli na společném návrhu, prostřednictvím kterého by rádi vyvolali revoluční změnu Programu obnovy venkova Olomouckého kraje (POV). Cílem je, aby byl systém jednodušší a maximálně pomohl zlepšit život v malých obcích kraje.

„Dlouhodobě vnímáme množství připomínek obecních samospráv k současné podobě POV, který hodnotí jako nevyvážený. Neztotožňujeme se se současnou podobou hodnocení žádostí, které není objektivní pro všechny obce. Od původního expertního hodnocení se program uchýlil k politickému hodnocení. Přitom se jedná o jeden z nejpopulárnějších rozvojových nástrojů malých obcí. Proto představíme nový model Programu obnovy venkova pro zaměřený na obce, které mohou žádat v jiných programech jen obtížně nebo vůbec- tedy především obce do 1000 obyvatel. Model, který zlevní a zjednoduší celý dotační systém, zároveň bude transparentní a bude svobodnější pro obce v realizaci vlastních priorit.“ sdělil Ivo Slavotínek, předseda klubu Koalice pro Olomoucký kraj.

Olomoucký kraj v rámci Programu obnovy venkova rozděluje jednu z nejnižších částek v celé České republice. V původním krajském rozpočtu byla celková alokace pro letošní rok dokonce ponížena o 10 milionů korun, mj. na základě tlaku opozice byla rozpočtovou změnou vrácena na 30 milionů. Menší a srovnatelně velké kraje přitom ve svých Programech obnovy venkova rozdělují několikanásobně větší  částky, např. Jihočeský, Plzeňský či Královéhradecký kraj 100 milionů, menší Pardubický kraj pak více než 60 milionů. V minulosti i Olomoucký kraj rozděloval v rámci svého POV až 45 milionů korun.   

,,Chceme, aby příspěvek z POV byl nárokový pro každou obec do stanovené velikostní kategorie, navrhujeme také odstupňování výše podpory a spolufinancování s ohledem na velikost obce tak, aby se kraj vstřícně choval především  k těm nejmenším obcím do 500 obyvatel, kterých u nás máme více než 170. Inspirovali jsme se zejména v Pardubickém kraji, který v posledních letech navyšuje každoročně svůj Program obnovy venkova o 10%, a po jeho vzoru bychom rádi podpořili rovněž projekty spolupráce obcí a v neposlední řadě také zachování dostupné lékařské péče a obchodů na venkově tam, kde hrozí jejich zánik. Jsou totiž podstatnou součástí života v obcích. Na pokrytí takto rozsáhlého POV by bylo třeba asi 75 milionů, což je dle našeho názoru velmi přijatelná částka, stále nižší než v některých jiných krajích,“ doplnil Radim Sršeň, předseda klubu Starostů.

 

V Olomouci dne 23. června 2017

Mgr. Ivo Slavotínek, v.r.

Předseda klubu krajských zastupitelů Koalice pro Olomoucký kraj

slavotinek@muvb.cz

+420 603 898 813

 

Ing. Radim Sršeň, PhD., v.r.

Předseda klubu krajských zastupitelů Starostové ProOlomoucký kraj

radim.srsen@gmail.com

+420 603 578 141

 

Autor: Jana Přecechtělová


Mohlo by vás také zajímat

STANoviny Zlínského kraje 11/2020
STANoviny Vysočiny 11/2020
STANoviny Ústeckého kraje 11/2020

Mohlo by vás také zajímat

STANoviny Zlínského kraje 11/2020
STANoviny Vysočiny 11/2020
STANoviny Ústeckého kraje 11/2020