Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Dokážeme udržet mladé lidi ve vesnicích?

Dokážeme udržet mladé lidi ve vesnicích?

16. 12. 2019

Zbudou ve vesnicích jen vybydlené a polorozpadlé domy? Zmizí z naší země malebné a upravené vesničky? Starostové usilují o to, aby tomu tak nebylo. Zajímají se o své občany a chtějí udržet mladé lidi na vesnici.

Dokážeme udržet mladé lidi ve vesnicích?

Dokážeme udržet mladé lidi ve vesnicích?

Starosta Dolních Studének Radim Sršeň je přesvědčený, že mladé lidi lze ve vesnici udržet a již delší dobu je propagátorem konceptu chytrého venkova, který kombinuje moderní technologie i nové nápady a osvědčil se například v severských zemích, Rakousku, Skotsku či Jižní Koreji. Velmi dobře to koresponduje s rozvojem trhu práce. Zaměstnavatelé umožňují svým zaměstnancům vykonávat svou činnost pomocí vzdálených přístupů k firemnímu softwaru a díky připojení k internetu mohou vykonávat práci na dálku z domova stejně dobře jako v kanceláři v sídle firmy. Termín home office se v požadavcích nových zaměstnanců objevuje  mnohem častěji než dříve.

V obci Pivín na Prostějovsku budují za necelých 19 milionů Kč kompletní inženýrské sítě pro novou zástavbu 26 domů. „Potřebujeme mít v obci mladé, aby se vesnice udržela v kondici. Parcely budou sloužit také mladým generacím, které dříve odešly a nyní se do rodné obce vracejí zpět,“ objasnil starosta obce Pivín, Kamil Štětař.

Na problematiku vylidňování vesnic upozorňuje také Sdružení místních samospráv a snaží se najít řešení, jak tomu zabránit. Více najdete zde

 

Autor: