Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Bousínský obchůdek

Bousínský obchůdek

24. 3. 2023

I v tak malé obci jako je Bousín je možné provozovat obchod.

Obchod v Bousíně

Obchod v Bousíně

Tato obec s místní částí Repechy se nachází v okrese Prostějov na Drahanské vrchovině, leží 25 km od Prostějova západním směrem na Boskovice. V současné době má 146 obyvatel. 

V prosinci 2022 tomu byl právě rok, co otevřeli obecní obchod se smíšeným zbožím.

Jak tomu tak bývá, vyslechli si kritiku některých zastupitelů i občanů, že obecní obchod nemůže fungovat, že při počtu obyvatel nemůže obchůdek nic vydělat. Starostku však kritika neodradila a obchod přesto otevřela.

Každý začátek je těžký. Postupně si občané zvykli a v současné době navštěvují obchůdek pravidelně. „Pokud můžu říct, jsou spoluobčané opravdu spokojení. Najdou zde téměř všechno běžné zboží. Výjimkou je zelenina, ale i o té do budoucna uvažujeme,“ hrdě popisuje starostka obce Monika Tmé (STAN) a dodává: „v letních měsících dokonce brigádnice prodávala kopečkovou zmrzlinu. Z toho byly nadšené hlavně děti.“

Obchod je „plně pod obcí“. To znamená, že dům, ve kterém je obchůdek umístěný, je v majetku obce včetně vybavení, obec platí energie. Paní prodavačka je zaměstnankyně obce a je občankou Bousína. V roce 2021 žádala obec Olomoucký kraj o dotaci z projektu Obchůdek 2021. Letos (!) ji dostali vyplacenou. A k jejich velké radosti v plné výši 130 000 Kč za podmínky, že je v obci jen jeden obchůdek. Pokryly se jim tak náklady na provoz a energie.

„Je úžasné vidět, jak se lidé sejdou v obchůdku, posedí, popovídají si, vymění nápady a někdy i recepty, když přemýšlí, co budou vařit. Jsem pyšná, že se nám tato vize povedla. Splnila hned několik atributů, které obec potřebuje. Je to jedna ze služeb v obci, pomoc seniorům, kteří mnohdy museli čekat na autobus nebo někoho žádat o odvoz“ vyjmenovává starostka Tmé. O zaměstnaných dodává jedním dechem, že s dojížděním za prací vůbec není možné nákupy stíhat. „Výlet“ autobusem do nejbližšího obchodu je záležitost několika hodin vzhledem k jízdním řádům.

Starostka Tmé je vděčná za každého zákazníka obchůdku, ať místního či chalupáře. Obchůdek je vlastně podpora obci, protože výnos z tržby jde do rozpočtu obce a pomáhá tak udržovat obchůdek a investovat do zkvalitnění života v obci.

„Ráda vidím příklad dobré praxe, který může být inspirací pro další“ hodnotí krajská předsedkyně STAN pro Olomoucký kraj, Jana Přecechtělová, a jedním dechem přeje provozu obchůdku hodně štěstí.

Autor: Alena Hálková