Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj ŽENY,STAROSTKY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

ŽENY,STAROSTKY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

31. 1. 2023

Při svých toulkách po kraji jsem navštívila tři inspirativní ženy, které vedou dvě krásné samosprávy. V malé obci Bukvice jsem se setkala se starostkou Eliškou Formanovou a místostarostkou Marií Sytnou. Ve městě Železnice jsem navštívila mou oblíbenou starostku Danu Kracíkovou.

ŽENY,STAROSTKY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

ŽENY,STAROSTKY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Jako správná Mladobučačka jsem musela navštívit právě obec Bukvice. Místní paní starostka je doopravdy inspirativní žena v politice. Je starostkou již 20 let, svůj mandát začala v roce 2002. Mimo jiné vede i svazek 30 obcí. Podařily se ji velké věci, například přeložení elektřiny do země, plynofikace, pozemkové úpravy a vykoupení starého statku, který přestavili na obecní úřad, mohou závidět i leckterá města. Součástí bývalého statku jsou i přilehlé pozemky, který chtějí využít velice efektivně. V obci měli výborného umělce, který jim udělal krásnou kroniku a obrázky obce. Musím říct, že mně to celkově vyrazilo dech. Řešili jsme problémy financování malých obcí a jejich velkou administrativní zátěž. Malé obce jako Bukvice mají rozpočty na celý rok okolo 3 milionu korun. Tudíž i samotné plánování, zadávání studií a projektových dokumentací je pro ně velice nákladné. Často je to suma, která je i 10 % jejich ročního rozpočtu. Tomuhle tématu se budu věnovat i dál.
V Železnici jsem navštívila nově opravný městský úřad, kde mě přivítala milá Dana. S Danou se znám již několik let a její tvrdou práci nejen pro své město, ale i kraj obdivuji. Již jako ředitelka oblastní nemocnice v Jičíně předvedla kus práce. Co mě velice zaujalo v opravném úřadě byla obřadní místnost. Samotná ta místnost je umělecké dílo. Při procházce po městě mě také vzala do nového zdravotního střediska, které je moderní a energeticky šetrné. Procházku jsme zakončili u školy, kde se nachází velké fotbalové hřiště a nový pump park. Paní starostku ve městě trápí bezpečnost na nově opravné krajské silnici. Chtěli by zde umístit semafor, který by zpříjemnil život rodičům, které doprovází své děti do školy. My stejnou věc teď budeme dělat u nás, tak veškeré podklady pošlu k inspiraci. Takhle by vzájemná spolupráce měla fungovat.

Lucie POTŮČKOVÁ, starostka a poslankyně PS PČR
 

Autor: Miroslav Sazeček