Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Vážení spoluobčané, prosím, zůstaňme nad věcí!

Vážení spoluobčané, prosím, zůstaňme nad věcí!

22. 4. 2020

Česko se zastavilo. Co je v této chvíli zřejmé?
S koronavirem se musíme naučit žít. Bude tady s námi asi pořád.

Vážení spoluobčané, prosím, zůstaňme nad věcí!

Vážení spoluobčané, prosím, zůstaňme nad věcí!

 Zřejmě se bude ve vlnách vracet, až na něj budeme odolní, přestane nám vadit. Současnou karanténou získáme čas, aby nezkolabovalo zdravotnictví, a věřím, aby se našel účinný způsob léčby těch nejvážnějších případů.
V brzké době se musíme vrátit k normálnímu způsobu života, jinak to ekonomicky nezvládneme. Proto je v této těžké chvíli dobré si uvědomit, že musíme zůstat nad věcí.
Koronavirus - nerovná se smrt. Já osobně se nemoci nebojím, bojím se naší hysterie a lynčování těch, kteří onemocní. K tomu nesmí dojít. Nemyslím si proto, že by bylo správné, aby všichni jmenovitě věděli o všech konkrétně nemocných, které nákaza potkala.
Historie už nás přesvědčila, že kritická doba nás umí rozdělit. V současnosti začíná, z důvodu přísných regulačních opatření vedoucích ke zpomalení pandemie, jaksi přituhovat.
Nechci se pasovat do role moralisty, přesto mi nedá, abych se veřejně nevyjádřil k začínající společenské situaci. V podtextu mi bohužel připomíná neblahé společné jmenovatele totalitních režimů, které chtíc nechtíc přivedly některé jednotlivce na „scestí“. Nejdříve se začali především hodně bát, a na to konto udávat a zaprodávat se.
Proto prosím, zůstaňme nad věcí, držme pospolu.
Není například správné podporovat veřejné "půtky" mezi trvale žijícími obyvateli a majiteli, kteří v současné době přechodně bydlí ve svých nemovitostech a chodí po horách sami nebo se svými dětmi. Neposílejme je v tento čas domů. V létě je zase budeme lákat zpět do hor, aby zachránili náš průmysl cestovního ruchu. Vždyť právě především na českých lidech je náš turismus založen. A jak se pravděpodobně, a doufám, že brzy ukáže, tak zase jenom Češi sami sobě mohou podnikatelům v nejvyšších českých horách pomoci. Jak? Opakovaně přijedou do Krkonoš.
Vážení, stávající situace je o vzájemné toleranci všech, o dodržování opatření,
a především ať je bez hysterie, která pravděpodobně maličko začíná…
Jan Sobotka, senátor, starosta Vrchlabí, předseda Svazku Krkonoše

Autor: Miroslav Sazeček