Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj VÁLKA UKRAJINĚ, zasedání OBSE

VÁLKA UKRAJINĚ, zasedání OBSE

27. 2. 2023

Krátký vzkaz Rusákům do tváře na zasedání PA OBSE: Loupíte, zabíjete, znásilňujete! A pak trochu detailů, včetně celého mého příspěvku.

VÁLKA  UKRAJINĚ, zasedání OBSE

VÁLKA UKRAJINĚ, zasedání OBSE

Rakousko vydalo víza 9 osobám z RF. 6 poslancům na sankčním seznamu (v sankčních seznamech je výjimka pro účast na jednání v mez. organizacích) a 3 členům administrativy. Původně žádalo 23 osob z Ruska. Rakousko má uzavřenou s OBSE smlouvu hostitelské země na pravidelná zimní zasedání ve Vídni. Ohání se neutralitou (kterou slíbil Raab Molotovovi v roce 1955) a faktem, že si tuto smlouvu nechalo posvětit parlamentem a zakotvit do své legislativy. USA víza na valné shromáždění OSN Rusům nevydalo. Smlouvu hostitelské země (Headquarters Agreement z roku 1947) má taktéž a má ji ve federálním právu, ale s jejím dodržováním si dlouhodobě hlavu nelámou. Pouze konstatuji. Ukrajina přijela na bilaterální jednání, jen nesedí v sále. Z ostatních států nepřijela Litva. Všichni ostatní jsou zde a vyjednáváme, jak odblokovat rozpočet OBSE a monitorovací mise, které Rusové soustavně blokují. 
Rusové tu sedí v koutě. Včera jim předsedkyně schůze nechala krátký prostor pro vystoupení na samém konci jednání před šestou večer. 90% delegátů odešlo ze sálu, v rukou jsme měli ukrajinské vlajky. Nikdo je neposlouchal. Totéž se opakovalo u projevu běloruské delegace. Dnešek nebude jiný. Paralelně jsme měli hodinové a velmi přátelské jednání s Ukrajinci. S Yevhenií Kravchuk jsem diskutovala nový draft suspension mechanismu (legální možnost pozastavit Rusku členství), který se bude projednávat ve Vancouveru v červenci. 
Čtou se reporty o zabíjení, únosech a zvěrstvech páchaných na Ukrajině. Vynikající byl report a příspěvek naší prof. Veroniky Bílková, která vedla misi tzv. Moskevského mechanismu, v rámci něhož velmi podrobně dokumentovala porušování lidských práv na Ukrajině. Já jsem včera informovala ostatní delegáty o slyšení svědectví, které proběhlo na půdě naší Poslanecké sněmovny a taktéž o jednání Core group, skupině mezinárodních právních expertů, kteří řeší možnost zřízení zvláštního trestního tribunálu. Dnes mám příspěvek poněkud údernějšího rázu. Včera rovněž proběhl migrační výbor, kde byla referována zpráva z mise v ČR – závěry o tom, jak jsme zvládli migrační vlnu, jsou velmi objektivně shromážděné a v důsledku pro ČR velmi pozitivní. Můžeme být hrdí. 
„We in the Czech Republic still have in our fresh national history the year 1968 and your invasion. At that time, you called it a friendly help to brothers. This help has left dead and wounded. Thousands of people from social elite who dared to express their disapproval of your amical visit had to leave the country. It took us 33 years to expel you from our homeland. And you always copy the same pattern. You rob, you kill, you rape. That is what you do to your neighbors, to your brothers. But the survivors, victims and witnesses are speaking and we are listening very intently. 
We send money, equipment and weapons to our Ukraine friends and they thank us. But that’s US - who should be grateful and thank to each single Ukraine soldier who had to pay by his life or health for our freedom, for our principles and for our elementary values.  Ukraine is bleeding also for our peace and they must not stand alone. 
We stand with Ukraine. 
Slava Ukraini”

Lucie POTŮČKOVÁ, poslankyně PS PČR

Autor: Miroslav Sazeček