Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Aktuality KRÁLOVÉHRADECKÝ kraj vyhrál olympiádu ČR

KRÁLOVÉHRADECKÝ kraj vyhrál olympiádu ČR

10. 2. 2023

Proč Královéhradecký zvítězil mezi 14 kraji, i když nezískal nejvíce medailí?

Protože se hodnotí pořadí v jednotlivých sportech za všechny disciplíny, a zvláště kluci a holky, a rozhodují při tom pořadí v disciplínách až do 14. místa.
Nejvíce bodů (36, vždy 20 + 16 b.) pro náš kraj získaly alpští lyžaři a šach. Lyžaři udělali hodně medailí (mj. 3x zlatá Natali Anna Machytková), kdežto šachisti okupovali 4. místa, přesně řečeno, nikdo nebyl za 4. místem.
V bodovém hodnocení zvítězili také kluci akrobatičtí lyžaři (žlutý kov převzali 2 skicrossaři: Jaroslav Beran, z Teplic nad Metují a Tibor Tschoche z Janských Lázní). Obě pohlaví byla celkově druhá ve snowboardu. Druhá místa ještě připojila 4 (všechna) holčičí družstva na běžkách: hladký, biatlon, orienťák (2x první Sheila Havrdová z Jičína) i zrakově postižené.
Hokej jsme museli v našem interním hodnocení upravit – statisticky zdvojnásobit, v ostatních sportech bodují zvláště muži a ženy. Rozhoduje celkové pořadí v rámci sportu, vždy holky a kluci zvláště. Ženy (bohužel) nemají hokejový turnaj na ZODM. Nicméně, že statistické 4. místo (ze 14 krajů) je takto nízko v rámci Královéhradeckého kraje, ukazuje, jak silné jsou sportovní kolektivy v pořadí nad hokejem. Jak norský běh na lyžích, Královéhradecký kraj jen vepředu! I „novopacké“ krasobruslení bylo mezi kraji nadprůměrné.
A to ještě běžky zrakově limitované nepostavili žádného kluka, a tak bodovala – vyhrála jen jediná naše dívka Simona Bubeníčková, Machov (ovšem to je TOP GUN - byla 15. i na 4 km volně mezi vidícími).
Závěrem k ZODM: Vysoce hodnotím náměstka pro školství a sport. Když Mgr. Arnošt Štěpánek po volbách v roce 2020 vyslovil: „Udělám olympiádu!“, bral jsem to jako výkřik neznalého. Ale možná dobře, že neznal praxi. Nedělal na olympiádě pro děti a mládež, Arnošt připravoval „velké“ olympijské hry, do detailu. A Špindlerův Mlýn si sportovci budou pamatovat do konce života.